Jak donosi portal Pikio, Ministerstwo Zdrowia podjęło wreszcie ostateczna decyzję na temat przymusowych szczepień na koronawirusa. Kto będzie zobligowany do zakupu szczepionki?

Jak będą wyglądać szczepienia?

Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w naszym kraju nie będzie przymusowych szczepień na koronawirusa. Co więcej, rząd był już na pierwszym oficjalnym spotkaniu, na którym to ustalone zostały warunki zakupu szczepionek dla naszego kraju.

Jak donoszą media, szczepionka na koronawirusa przeznaczona będzie przede wszystkim dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Są to osoby po 65. roku życia, które dodatkowo chorują na choroby współistniejące. Co więcej, skorzystać z niej będą mogli także pracownicy ochrony zdrowia. Dla tych dwóch grup społecznych przewidziana jest także refundacja szczepionki.

- Realne jest, że pierwszy pacjent dostałby ją w styczniu. Styczeń jest realny, ponieważ pierwsze dostawy do krajów Unii mają pojawić się w grudniu. Wszystkie te umowy są umowami warunkowymi, pod warunkiem dokonania rejestracji przez Europejską Agencję Leków – wyjawił podczas wiceminister zdrowia – Maciej Miłkowski podczas rozmowy z radiem RMF FM.

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia na ten moment nie bierze pod uwagę, że szczepienia będą mogły być wykonywane w aptekach, mimo rekomendacji takiego rozwiązania przez prezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczepienia będą realizowane w gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Nie będzie można ich wykonać również w mobilnych punktach.

Producentem szczepionki, która ma trafić zarówno do Polski, jak i do innych krajów Unii Europejskiej jest firma Astra Zeneca. Obecnie zaplanowana jest produkcja 300 milionów dawek, które zostaną rozdzielone na poszczególne kraje.

- Koncentrujemy się na zapewnieniu szczepionki grupom, które są najbardziej narażone. Ważymy ryzyko. Jeżeli ktoś jest młody, widzimy na dziś, że przypadków zgonów było niezmiernie mało. Musielibyśmy zaszczepić dużą liczbę osób, na przykład w wieku 18-40 lat, żeby uniknąć jednego zgonu – wyjaśnił minister.

Jak informował portal "Życie": WRÓCĄ ZAKAZY LOTÓW DO WIELU KRAJÓW? WICEMINISTER Z POWAŻNYM OSTRZEŻENIEM WOBEC WIELU POLAKÓW, MOŻE ZOSTAĆ PRZYWRÓCONA KWARANTANNA

Przypomnij sobie: KRYSTYNA PAWŁOWICZ MA DOŚĆ I POWIEDZIAŁA DO SŁUCHU WIELU OSOBOM. STANĘŁA MUREM ZA AGATĄ DUDĄ, PIERWSZA DAMA JEJ TEGO NIE ZAPOMNI

Portal "Życie" pisał również: BULWERSUJĄCA SYTUACJA Z UDZIAŁEM TURYSTY NAD MORZEM, DOKONAŁ ZDUMIEWAJĄCEGO ODKRYCIA. POLICJA ZDRADZIŁA OKOLICZNOŚCI ZDARZENIA