To nie są dobre informacje dla podróżujących Polaków. Na konferencji prasowej we wtorek Waldemar Kraska poinformował, że będzie wciąż obowiązywać przedłużenie zakazu lotów w ruchu międzynarodowym przez epidemię koronawirusa.

Rada Ministrów ma wprowadzić na listę krajów kolejne państwa o dużym przyroście zakażeń jak Hiszpania, Belgia, Malta czy Albania. Łącznie mają to być aż 63 kraje.

– Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny – wyjaśnia Waldemar Kraska, cytowany przez Radio Zet.

Wiceminister zaapelował o to, by wybierać polskie destynacje na wrześniowe urlopy.

Nowa lista krajów z zakazem lotów. Gdzie nie polecimy?

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami zakaz lotów pasażerskich może się powiększyć o coraz więcej krajów. Wiceminister zdrowia powiedział otwarcie o planach powrotu do kwarantanny po powrocie z zagranicy.

Według opublikowanego w piątek projektu Rady Ministrów zakaz litów rozszerzy się z 44 na 63 kraje. Jest jednak wiele krajów, które zostaną wycofane z rejestru jak Chiny, Rosja, Gabon, Singapur, Serbia, Wyspy Świętego Tomasza czy Wyspa Książęca.

Jednak wśród nowych państw, do których z polskich lotnisk nie będzie można polecieć znajdują się Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Hiszpania, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA, Wyspy Owcze, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos.

Do kiedy będzie obowiązywać rozporządzenie? Jego ostateczna data to 8 września, wówczas rząd poda nową listę.

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO PODJĘŁO ZASKAKUJĄCĄ DECYZJĘ, JEST MOŻLIWOŚĆ CAŁKOWITYCH ZAMKNIĘĆ. POLACY MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TAKĄ EWENTUALNOŚĆ

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA Z KLUCZOWYM DLA BEZPIECZEŃSTWA MILIONÓW POLAKÓW KOMUNIKATEM. WIELE OSÓB CAŁKOWICIE O TYM ZAPOMINA

Portal "Życie" pisał również: ŻYWIOŁ PRZESZEDŁ PRZEZ JEDNĄ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. SYTUACJA JEST POWAŻNA, MIESZKAŃCY ZDRUZGOTANI, WODA NISZCZYŁA WSZYSTKO NA SWOJEJ DRODZE