Zmiany w refundacji leków miały wejść w życie juz kilka miesięcy temu, bowiem publikacja nowej listy była zaplanowana na 1 maja. Jednak pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała plany nawet w tej sprawie.

Nie wszyscy będą zadowoleni

Jak informuje portal abczdrowie, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się jednak na publikację nowej listy leków refundowanych już wczoraj. Będzie ona obowiązywać już za kilka dni, bowiem od 1 września.

Jak się okazuje nowa lista leków refundowanych wywołała skrajne emocje. Wiele osób jest pozytywnie zaskoczonych, jednak nie brakuje także głosów rozczarowania.

Co ważne, z nowej listy leków refundowanych na pewno ucieszą się osoby chorujące na łuszczycę, a także osoby zmagające się z nowotworami. Według opublikowanej listy na dużą refundację mogą liczyć chorzy na czerniaka skóry, raka płuca, raka niedrobnokomórkowego, białaczkę oraz raka piersi.

Ministerstwo Zdrowia nie wzięło jednak pod uwagę refundacji leków, które umożliwiłyby pacjentom onkologicznym leczenie domowe. Ich kontakt ze szpitalem podczas trwającej pandemii koronawirusa nie jest teraz wskazany.

Na liście nie pojawił się jednak lek rytuksymab, który umożliwia domową terapię chłoniaków złośliwych. Znalazł się na niej natomiast zamiennik wspomnianego leku, który musi być podawany podczas hospitalizacji chorego.

Szczepionki będą refundowane!

Co jednak ważne, na liście leków refundowanych znalazły się szczepionki przeciwko grypie. Dla maluchów od 3. do 5. roku życia jest to Fluenz Tetra, natomiast dla osób powyżej 75. roku życia w całości refundowana jest szczepionka VaxigripTetra.

Bez pomocy nie pozostały także kobiety w ciąży, osoby po przeszczepach oraz pacjenci cierpiący na choroby współistniejące. Dla nich refundowana jest bowiem szczepionka Influvac Tetra.

Dodatkowo kobiety w ciąży będą mieć dostęp do 114 refundowanych leków. Znajdują się tam między innymi hormony tarczycy, progesteron czy insuliny.

Na liście leków refundowanych pojawiło się także wiele nowości. Są wśród nich między innymi leki na nadciśnienie tętnicze, hemofilię oraz zapalenie jelita grubego.

Jak informował portal "Życie": KOLEJNE MIASTO WŁĄCZONE DO ŻÓŁTEJ STREFY. JEGO MIESZKAŃCY MUSZĄ LICZYĆ SIĘ Z DUŻYMI ZMIANAMI, JAKIE ZOSTANĄ WPROWADZONE JUŻ DZIŚ

Przypomnij sobie: KIEDY WYPADA KOLEJNA NIEDZIELA HANDLOWA? OKAZUJE SIĘ, ŻE JUŻ NIEDŁUGO FANI ZAKUPÓW BĘDĄ MIEĆ POWODY DO RADOŚCI

Portal "Życie" pisał również: NAJMŁODSI TAKŻE BĘDĄ MUSIELI NOSIĆ MASECZKI? WHO ORAZ UNICEF ZABRAŁY GŁOS W TEJ SPRAWIE