Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w minioną sobotę, 15 sierpnia odeszła w wieku 91 lat Maria z Potockich Reyowa. Przyszło jej zobaczyć przekrój różnych czasów, jednak większość swojego życia spędziła poza granicami naszego kraju, ciągle pielęgnując pamięć o polskim dziedzictwie kulturowym.

150 lat opieki nad Zamkiem Montrésor

YT

Maria Rey urodziła się w Warszawie, 22 października 1929 roku. Dzieciństwo swoje spędziła w Derażnem na Wołyniu nad Horyniem. W 1939 roku jej i jej rodzinie groziła wywózka na Sybir, jednak zostali uratowani przez Ukraińców.

Gdy dobiegła końca II Woja Światowa, Maria z Potockich Reyowa wyemigrowała z Polski do Francji. W departamencie Indre i Loara, we fancuskim regionie centralnym, znajduje się Zamek Montrésor, który należy do rodziny Reyów od 150 lat. Maria Ray opiekowała się nim aż do końca.

Jak podają materiały historyczne, w Zamku Reyów gościło wielu Polaków w czasach wojennych i powojennych. Tam właśnie zaczynali swoje nowe życie na emigracji. W tym Zamku przechowywane są do dzisiaj niezwykle cenne narodowe zbytki, archiwa i biblioteka, dzięki czemu to niezwykłe miejsce stało się otwartym wciąż muzeum.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O tym się mówi: Dostali zaproszenie na ślub. Kiedy je zobaczyli nie mogli uwierzyć własnym oczom. Nie mieli wątpliwości, narzeczeni przesadzili

Zerknij: Ta para pobrała się po 10 latach narzeczeństwa. Okoliczności ich ślubu wyciskają łzy z oczu

O tym pisaliśmy ostatnio: Magdalena Ogórek budzi w ludziach różne emocje. Jedno trzeba jej przyznać: klasę ma w sobie na co dzień