Jak informuje portal Wirtualna Polska, minister edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski był ostatnio gościem w Pierwszym Programie Polskiego Radia w audycji „Rozmowa dnia”. Minister zabrał głos na temat zbliżającego się nieuchronnie powrotu uczniów do szkół.

Powrót do szkół jest bezpieczny?

Minister edukacji narodowej jest pewny, że powrót dzieci do szkół od pierwszego września jest w pełni przemyślany i bezpieczny. Jak przyznał, nowe wytyczne do których spełnienia zobowiązani są dyrektorzy placówek oświatowych nie są niczym nadzwyczajnym i nie wymagają specjalistycznego przygotowania. Co więcej, minister zwrócił także uwagę na to, że nie wszystkie szkoły będą musiały spełniać takie same wymogi.

- Nie mogliśmy wydać wytycznych wprowadzających jeden system. Zostawiamy dyrektorowi dużą swobodę, by mógł dostosować wytyczne do swojej placówki. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego można wracać do zajęć w tradycyjnym trybie również w dużych szkołach - poinformował minister podczas rozmowy.

- Nie przewidujemy konieczności używania maseczek i przyłbic, ale oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał je nosić, nie będziemy mieć nic przeciwko - dodał.

Kto za to zapłaci?

Minister edukacji zaznaczył także, że w przypadku podejrzenia choroby zarówno u ucznia, jak i u pracownika placówki oświatowej niezwłocznie należy poinformować sanepid i poddać się badaniom lub też kwarantannie.

Dariusz Piontkowski stanowczo skomentował także zarzuty jakie w stronę rządu kieruje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak się okazuje związkowcy zarzucają rządzącym, że nie jest ściśle określone, kto ma zapłacić np. za środki sanitarne, których obowiązek zakupu spoczywa na placówkach oświatowych.

- ZNP nie lubi obecnego rządu, więc czego byśmy nie zrobili i tak będą nas krytykować. ZNP jest dziś bardziej partią polityczną sympatyzującą z opozycją niż związkiem zawodowym - ocenił Piontkowski. - Zakup środków sanitarnych jest w gestii samorządów. Wcześniej, wraz z początkiem epidemii, pomagaliśmy im wyjątkowo. Czas żeby samorządy zaczęły wykonywać swoje obowiązki - podkreślił minister.

Jak informował portal "Życie": BARDZO NIEBEZPIECZNE ZJAWISKO MIAŁO MIEJSCE W JEDNEJ Z POLSKICH MIEJSCOWOŚCI. NAGRANIE POKAZUJE OGROMNĄ SIŁĘ ŻYWIOŁU

Przypomnij sobie: SANEPID APELUJE O ZDROWY ROZSĄDEK I ZGŁASZANIE SIĘ DO NAJBLIŻSZYCH PLACÓWEK. NOWE PRZYPADKI KORONAWIRUSA WŚRÓD DUCHOWNYCH

Portal "Życie" pisał również: KONTROLERZY SĄ BEZWZGLĘDNI. MOGĄ ZAPUKAĆ RÓWNIEŻ DO CIEBIE, A KARY SĄ NIESAMOWICIE WYSOKIE