Jak podaje portal „Fakt”, Marta Stebnicka zmarła w Warszawie w poniedziałek 6 lipca. Informacja o jej śmierci przekazała Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pod jej okiem swój warsztat aktorski szlifowali np. Jan Nowicki, czy Anna Seniuk. Od 6 dekad aktorka związana była z krakowskimi scenami teatralnymi, przede wszystkim Starym Teatrem.

Kim była Marta Stebnicka?

Marta Stebnicka przyszła na świat 22 marca 1925 roku we Lwowie. Jej debiut na deskach teatru przypadł na okres okupacji – wystąpiła wtedy w konspiracyjnym tatrze Tadeusza Kantora. Grała Skierkę w „Balladynie” Juliusza Słowackiego oraz Telemaka w „Powrocie Odysa” Stanisława Wyspiańskiego.

Przez 15 lat związana była z kabaretem „Jama Michalika”. Nie tylko grała, ale także zajmowała się reżyserią. Była także pedagogiem szkoły teatralnej. Jej mężem był poeta i satyryk Ludwik Jerzy Kern.

Po wojnie debiutowała w Starym Teatrze 1 kwietnia 1945 r. w sztuce „Mąż doskonały” Jerzego Zawieyskiego w reżyserii Jerzego Ronarda Bujańskiego. W 1946 można ją było podziwiać na deskach krakowskiego teatru TUR, zagrała tam Elwirę w „Świętoszku” Moliere’a.

YouTube

Praca pedagogiczna

Jako pedagog Marta Stebnicka brała czynny udział w przygotowaniach wielu przedstawień dyplomowych, z których zdecydowana większość miała charakter muzyczny. W paryskiej szkole teatralnej wyreżyserowała „Komediantów”.

Za wspomniany spektakl otrzymała od mera Paryża Jacquesa Chirac’a medal za zasługi dla miasta. W 2015 r. odznaczono ją z kolei Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

YouTube

To też może cię zainteresować: Już niebawem minie 2 lata od odejścia Kory. To, co stało się z jej grobem odbiera mowę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jakie są ulubione smaki kandydatów na prezydenta? Kulinarne gusta Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego kompletnie się różnią

O tym się mówi: Łukasz Szumowski jasno o obowiązkowym szczepieniu na koronawirusa. Jakie jest zdanie ministra zdrowia