Lista najbardziej bohaterskich zwierząt w historii może obejmować słynne imiona, takie jak Balto, husky syberyjski, który pomógł w transporcie antytoksyny błonicy ponad 1000 km przez Alaskę lub Łajkę, radzieckiego psa kosmonautę, który był pierwszym żyjącym stworzeniem w kosmosie, czy nawet owcę Dolly, pierwszy przykład udanego sklonowania ssaka z dorosłej komórki.

Niedźwiedź, który poszedł na wojnę

YT

Polscy Weterani wojenni ze wzruszeniem wspominają niedźwiedzia Wojtka, ważącego od ponad 200 do 300 kilogramów niedźwiedzia brunatnego, który został zasadniczo adoptowany przez 22 Dywizję Artylerii Kompanii Transportowej w 2 Korpusie Polskim i dzielnie działał jako wzmocnienie morale żołnierzy podczas II wojny światowej.

8 kwietnia 1942 r., młode niedźwiedziątko zostało odkryte w górach Hamadan przez zabiedzonego chłopca, który postanowił zabrać maleństwo ze sobą do wioski. Konwój polskich żołnierzy, którzy byli w trakcie podróży do Palestyny widząc dziecko z plecakiem, podarowali malcowi kilka konserw ze swoich zapasów.

Chłopiec tak bardzo przejął się prezentem, że zapomniał zabrać z drogi swój plecak. Wielkie zdziwienie namalowało się na twarzach mężczyzn, gdy odkryli przyczynę mrukliwych dźwięków dobywających się z plecaka, który się poruszał.

Decyzja o adopcji niedźwiedziej sierotki zapadła od razu. Kapral Piotr Prendycz wydał rozkaz, nadał imię i od tej chwili Wojtek był pełnoprawnym członkiem 22 Dywizji Artylerii Kompanii Transportowej w 2 Korpusie Polskim.

Niedźwiedź dzięki swojemu charakterowi i dziecięcej potrzebie przytulania, zakradał się do namiotów, by poprzytulać się do żołnierzy, a gdy wyczerpani wracali do obozowiska kompanii, Wojtek z nieskrywaną radością witał ich poprawiając im humor.

Warto poznać jego historię i przekazywać dalej. Poniższy film opisuje historię niedźwiedzia, który poszedł na wojnę.


YouTibe/zabix5

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków. Sprawa jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia

Zerknij: Ministerstwo Zdrowia przekazało bardzo ważny komunikat. Powinniśmy zastosować się do tych zaleceń