Czereśnie są tym owocem, na którego pojawienie się co roku czekają miliony Polaków. Owoc jest nie tylko pyszny, ale korzystnie wpływa na nasze zdrowie i ma szereg zastosowań. Podpowiadamy, dlaczego warto je jeść.

Czereśnie dlaczego warto je jeść?

Jak podaje portal „Wirtualna Polska” na swoich stronach poświęconych kuchni, z im ciemniejszym kolorem czereśni mamy do czynienia, tym większe wartości odżywcze posiada. W ciemniejszych owocach znajdziemy większą ilość wapnia, potasu, żelaza, magnezu a także dużą ilość witamin.

Czereśnie zawierają dużą ilość witamin w tym m.in. te z grupy B, które pomagają obniżyć poziom kwasu moczowego w stawach. Dzięki zawartej w nich cyjanidynie będziemy w stanie obniżyć próg odczuwania bólu, który wiąże się z obecnością kryształków kwasu moczowego w naszych stawach.

Pixabay

Dobre kwaśne i dobre słodkie

Czereśnie są bogatym źródłem witaminy C, która pomaga łagodzić stany zapalne, jakie pojawiają się w naszym organizmie. Kwaśniejsze w smaku czereśnie korzystnie działają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także pobudzają działanie trzustki.

Słodsze czereśnie z kolei charakteryzują się działaniem moczopędnym i łagodzącym wpływem na przewód pokarmowy. Sok z czereśni warto z kolei wykorzystać w detoksykacji wątroby i oczyszczania nerek – wpłynie to pozytywnie na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Kaloryczność czereśni

W 100 g czereśni znajdziemy 12,82 g cukru. Jednak sacharoza stanowi niewielki odsetek, co oznacza, że ich indeks glikemiczny wynosi 22. Stosunkowo niski indeks pozwala diabetykom jeść czereśnie, choć oczywiście w rozsądnych ilościach.

Czereśni nie powinno się jeść na czczo i w dużych ilościach. Nie powinno się także popijać ich dużą ilością wody, bo to prosty sposób na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

YouTube

Cenne owoce

Cena czereśni wielu z nas mogła skutecznie odstraszyć od ich zakupu. Na początku sezonu za kilogram czereśni musieliśmy zapłacić nawet 70 złotych. Na szczęście ceny zaczynają spadać i teraz za kilogram owoców zapłacimy około 40 złotych na bazarach i targowiskach oraz około 19 zł w marketach.

Kupując owoce zwracajmy uwagę na to, czy na ich skórce nie ma czarnej plamki. Jeśli taką znajdziemy, możemy być pewni, że jest robaczywa i nadaje się tylko do wyrzucenia. Zjedzenie robaczywej czereśni może źle się skończyć dla naszego zdrowia.

Czereśnie możemy wykorzystywać w kuchni do przygotowania bardzo wielu rzeczy: kompotów, musów, przecierów, dżemów i placków. Idealnie nadają się także do sałatki z rukolą i kozim serem, a także do króliczego mięsa.

Czekacie na sezon na czereśnie?

To też może cię zainteresować: Pyszne ciasto na patelni z jabłkami. Ciasto w kilka minut

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy koronawirus zniknie wraz z nadejściem lata? Światowa Organizacja Zdrowia zajęła oficjalne stanowisko

O tym się mówi: Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest Boże Ciało. Duchowni z całej Polski apelują o zachowanie zdrowego rozsądku