żdy pracownik w Polsce, który zatrudniony jest w pełnym wymiarze godzin, czyli na tak zwanym etacie, przepracowuje 8 godzin dziennie, co oznacza, że w ciągu 5-ciodniowego tygodnia pracy spędzą w niej 40 godzin.

Spada wydajność pracowników. Jak ją poprawić?

Badaniem czasu, który spędzamy w pracy zajął się Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), który postanowił wziąć po lupę czas pracy w innych krajach. Dzięki badaniom mogliśmy dowiedzieć się jak na tle innych narodowości wypadają Polacy?

Jak wykazały badania, najmniej zapracowanymi krajami są Niemcy, Dania i Norwegia. Polacy zajmują 27 miejsce w rankingu, o 14 oczek wyprzedza nas Wielka Brytania od której – co bardzo interesujące- niemieccy wydajniejsi są aż o 27 procent więcej!

Wszystko za sprawą spadku wydajności. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, by produktywność pracowników zwiększyć. Jak się okazuje, jednym z lepszych rozwiązań jest skrócenie czasu pracy.

Krótszy czas pracy paradoksalnie zwiększa wydajność pracownika

Według naukowców z New Economics Foundation (NEF), skrócenie tygodnia pracy do 4 dni roboczych pozwoli zmniejszyć występujący kryzys wydajnościowy. Jak się okazuje wypoczęty pracownik ma więcej energii do pracy, co więcej zwiększa się także jego wydajność.

„W XIX wieku związki zawodowe wywalczyły ośmiogodzinny dzień pracy. W XX w. wygraliśmy prawo do dwudniowego weekendu i płatnego urlopu. Najwyższy czas, by w XXI w. podnieść poprzeczkę. Wierzę, że jeszcze w tym stuleciu wywalczymy czterodniowy tydzień pracy i przyzwoite wynagrodzenie dla każdego pracownika. Nadszedł czas, aby skorzystać z dobrodziejstw, jakie niosą nowe technologie, nie pozwalając „tym u szczytu” czerpać z nich tylko dla siebie ”

powiedziała podczas swojego przemówienia Frances O'Grady, sekretarz generalna Trade Union Congress (TUC).

Przypomnij sobie o… BEATA TYSZKIEWICZ TO PRAWDZIWA INDYWIDUALISTKA. AKTORKA NIE BYŁA ULUBIENICĄ NAUCZYCIELI