Wydarzenia, które miały miejsce, przypomniały o tym, jak dynamiczna i nieprzewidywalna potrafi być polityka w Polsce. Od głośnych oskarżeń po kontrowersyjne decyzje – wszystko to miało miejsce podczas głosowania nad ważnymi ustawami.

Emocjonalne wystąpienie Zbigniewa Ziobry

Dzień rozpoczął się od wystąpienia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który z mównicy zaatakował premiera Donalda Tuska. Jego słowa: „Donald Tusk pójdzie siedzieć” wywołały burzę w sali sejmowej. Natychmiast na te wypowiedzi zareagował poseł PiS Edward Siarka, który w nieco dramatyczny sposób rzucił: „Kula w łeb”. Takie sformułowanie nie mogło pozostać bez reakcji – wicemarszałka Sejmu Doroty Niedzieli, która szybko upomniała posła Siarkę, a ten tłumaczył się, że jego słowa były inspirowane wierszem Władysława Broniewskiego.

Interwencja prokuratury

Jednakże to nie koniec zamieszania. Europoseł Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej zgłosił do Prokuratury Okręgowej w Warszawie podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Edwarda Siarkę. Rzecznik Prokuratury Krajowej stwierdził, że postępowanie zapewne i tak by zostało wdrożone z urzędu. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział z kolei wystąpienie o ukaranie posła najwyższą przewidywaną karą, co podkreśla powagę sytuacji.

Głosowania nad istotnymi ustawami

Oprócz emocjonujących incydentów, Sejm zajmował się również kluczowymi kwestiami legislacyjnymi. Przeprowadzono głosowanie dotyczące obsady sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawę dot. ograniczenia prawa do azylu. Opozycja nie była w stanie osiągnąć zamierzonego celu, co tylko zwiększyło napięcia na sali.

Regulacja dotycząca azylu zakłada możliwość wprowadzenia ograniczeń przez rozporządzenie Rady Ministrów na wniosek szefa MSWiA. Ważną poprawką, zaproponowaną przez Polskę 2050-Trzecią Drogę, jest zakaz rozdzielania rodzin na granicy, co spotkało się z pozytywnym odbiorem części parlamentarzystów.

Nowe przepisy dotyczące e-papierosów

Innym ważnym punktem porządku obrad była nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Sejm niemal jednogłośnie postanowił zakazać sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem, co wpisuje się w unijne dyrektywy dotyczące zdrowia publicznego.

Napięcia podczas obrad

Podczas obrad zdarzył się kolejny interesujący incydent związany z posłem Januszem Kowalskim z PiS, który mimo ostrzeżeń marszałka zaczął mówić na inny temat niż procedowana ustawa. Szymon Hołownia postanowił wyłączyć mu mikrofon i zarządzić głosowanie nad odrzuceniem projektu ustawy.

W tym kontekście uwagę zwrócił poseł Mariusz Gosek, który odważył się podejść blisko stołu prezydialnego i oskarżyć ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka o ściganie strażaków z OSP przez ABW. Marszałek stanowczo upomniał posła Goskę o opuszczenie stołu prezydialnego.

Ostatni dzień pracy polskiego Sejmu pokazał nie tylko napięcia pomiędzy rządzącą koalicją a opozycją, ale także emocjonalną stronę polityki. Incydenty takie jak te związane ze Zbigniewem Ziobrą czy Edwardem Siarką są dowodem na to, jak trudne i kontrowersyjne mogą być dyskusje polityczne.

Nie przegap: Ostatnie chwile Papieża Polaka były najtrudniejsze. Nikt o tym nie wiedział

Zerknij: Tomasz Jakubiak przekazuje niezwykłe wieści o skutkach leczenia. Poprosił też fanów o pomoc