Jak podaje portal Super Express, eksperci biją na alarm odnośnie wzrostu cen produktów spożywczych. Jak podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, już niebawem ceny żywności znów pójdą do góry!

Musimy być gotowi na kolejne podwyżki!

- Ceny w całym łańcuchu marketingowym będą wyższe niż w sezonie 2021/22. Wzrosną ceny skupu owoców i warzyw, ceny zbytu przetworów oraz ceny eksportowe i detaliczne – zaznacza Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jako główny powód wzrostu cen, eksperci podają wzrost kosztów produkcji oraz transportu, co z kolei w prostej linii przyczyni się do spadku ilości importowanych produktów, głównie owoców południowych.

Przewidywania były bardziej optymistyczne!

Pojawił się także szacunkowy wskaźnik CPI za lipiec. Według informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik wyniósł dokładnie tyle samo, co w czerwcu, a więc 15,5%. Nie spełnia to jednak oczekiwań ekonomistów, którzy wierzyli, że w lipcu wskaźnik ten nieco spadnie.

Jak zatem widzimy, na ten moment nieustannie musimy być przygotowani na kolejne wzrosty cen zarówno produktów, jak i usług. Kiedy sytuacja się zmieni? Na ten temat nie chcą mówić nawet ekonomiści.