Nie da się ukryć, że pojawienie się superkomórki burzowej na niebie wywołuje groze niemal we wszystkich, którzy ją dostrzegą. Takie zjawisko pogodowe pojawiło się w środę wieczorem nad Ostrowem Wielkopolskim, a zdjęcia niemal natychmiast znalazły się w Internecie i przemierzyły go lotem błyskawicy.

Mieszkańcy otrzymali powiadomienia SMS o zagrożeniu, zawyły również syreny alarmowe. Czym jednak jest to zjawisko, czy jest groźne i jaką role odgrywa?

Głównym elementem superkomórki jest mezocyklon – wirujący wstępujący prąd powietrza i to właśnie on odróżnia superkomórkę burzową od zwyczajnej burzy, z jaką mamy do czynienia w okresie letnim.

Sama superkomórka burzowa jest w stanie przetrwać wiele godzin i ma możliwość przemierzania dystansów liczących wiele kilometrów.

Czym jest superkomórka burzowa? Niebezpieczne zjawisko pogodowe budzi grozę wśród wszystkich

„To zjawisko konwekcyjne. Żeby powstały, muszą być spełnione trzy podstawowe kryteria. Musimy mieć odpowiednią energię konwekcji, co obserwujemy. To napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza przez wysoką temperaturę. Później to silny napływ powietrza związany z wiatrami strumieniowymi. Trzeci to czynnik powodujący rozwój chmury burzowej” – wyjaśnił w programie „Newsroom” WP profesor Mariusz Figurski z IMGW-PIB.

Mezocyklon, który jest główną częścią superkomórki powoduje wypiętrzenie superkomórki. Wir jest w stanie osiągnąć nawet do 250 km/h prędkości! W miejscach, gdzie wystąpi superkomórka burzowa dochodzi najczęściej do bardzo gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w tym intensywnych opadów deszczu, gradu o dużej średnicy, a czasem nawet trąb powietrznych.

Jak informował portal "Życie": MIESZKAŃCY MIASTA NIE ZGADZAJĄ SIĘ NA FESTIWAL KOLORÓW. ŚRODOWISKA KATOLICKIE MÓWIĄ WYRAŹNE NIE. SAMORZĄD ZOSTAŁ ZMUSZONY DO PODJĘCIA NOWYCH DECYZJI

Przypomnij sobie: „M JAK MIŁOŚĆ” ZYSKA NOWĄ GWIAZDĘ! AKTORKA, KTÓRA DOŁĄCZY DO OBSADY JEST PARTNERKĄ JEDNEGO Z GŁÓWNYCH BOHATERÓW. TO BĘDZIE NAPRAWDĘ NIECODZIENNY DUET

Portal "Życie" pisał również: MARYLA RODOWICZ CZEKAJĄ SPORE ZMIANY PO ROZWODZIE? KRÓLOWA POLSKIEJ ESTRADY DOSTAŁA NIESAMOWITE ZAPROSZENIE Z CZECH. MA TO ZWIĄZEK Z PEWNYM MĘŻCZYZNĄ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: CHWASTY W OGRODZIE NIE DAJĄ ZA WYGRANĄ? PRACE OGRODOWE Z UŻYCIEM PRODUKTU Z KUCHENNEJ SZAFKI NIE BYŁY PROSTSZE. SODA OCZYSZCZONA TO ISTNE REMEDIUM