Według CNN policja poinformowała, że aresztowała czterech mężczyzn w związku ze sprawą, która dotyczyła 42 pokoi w 30 kwaterach w 10 miastach w Korei Południowej.

Jednak policja stwierdziła, że nic nie wskazywało na to, że właściciele małych hoteli i moteli, w których zainstalowano kamery szpiegowskie, byli świadomi tego, co dzieje się we wnętrzach i najpewniej nie wiedzieli o zamontowanym sprzęcie.

Departament Cyber Investigation National Police Agency tłumaczy w specjalnym oświadczeniu, że mężczyźni zameldowali się w motelach jako goście i w ten sposób mogli skorzystać z okazji do zainstalowania tajnych kamer szpiegowskich.

Sprzęt jest tak niewielki, że mieścił się w zupełnie niewidocznych miejscach, jak elementy w skrzynkach telewizji cyfrowej, gniazdkach elektrycznych czy uchwytach na suszarkę.

fot. YouTube @France 24 English

Kamery szpiegowskie działały bezprzewodowo, a nagrania niczego niepodejrzewających gości były transmitowane online na stronie internetowej. Według ustaleń koreańskiej policji, akcja trwała od 24 listopada 2018 roku do 2 marca 2019 roku. Chwilę później doszło do zatrzymania sprawców.

Założona przez przestępców witryna w Internecie miała ponad 4000 członków, z których 97 płaciło miesięczną opłatę w wysokości blisko 45 dolarów, aby uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak możliwość ponownego odtwarzania niektórych transmisji na żywo.

W ten sposób mężczyznom udało się zarobić od listopada 2018 do marca 2019 roku blisko 6 tysięcy dolarów.

Kobiety w Korei Południowej mają dość bycia podglądanymi za pomocą kamer szpiegowskich. Wyszły na ulice!

Nie jest to pierwszy taki przypadek w tym kraju. Korea Południowa ma problem z nielegalnym instalowaniem kamerach szpiegowskich i filmowaniem bez zezwoleń i zgody osób nagrywanych.

W 2017 roku zgłoszono policji ponad 6400 przypadków w porównaniu z 2400 spraw w 2012 roku. Skala problemu rośnie w zastraszającym tempie.

Sprawa skłoniła dziesiątki tysięcy kobiet w kraju do wyjścia na ulice Seulu i innych miast Korei, by zaprotestować przeciwko podobnym praktykom i domagały się działań ze strony władz pod hasłem „Moje życie nie jest twoim p***o”.

Jak informował portal "Życie": BĘDĄ ZMIANY W SPRAWIE KONTROLI FOTORADARU? RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH Z APELEM, BY NIE ZMUSZAĆ DO DONOSZENIA NA SAMEGO SIEBIE

Przypomnij sobie: JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH RODZIN NA ŚWIECIE MA NOWEGO CZŁONKA. KOBIETA URODZIŁA 22 DZIECKO, TO CÓRKA. CZY JUŻ PLANUJĄ KOLEJNE DZIECKO

Portal "Życie" pisał również: TRZEBA UWAŻAĆ NA OSZUSTWA NA „BON TURYSTYCZNY”. WIELE PRZYPADKÓW, POLSKIE WŁADZE I POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA MÓWIĄ – NIE DAJMY SIĘ ZWIEŚĆ