W czerwcu 2020 roku mają zostać wprowadzone nowe przepisy kościelne. Ustanowiono je pod koniec listopada minionego roku. Jak się okazuje wiele zmian dotyczyć będzie przyszłych małżonków.

Duchowni nie pozostawiają złudzeń. Ślub kościelny nie będzie już taką łatwą sprawą. Przed jego udzieleniem będą szczere rozmowy oraz różnego rodzaju komplikacje wynikające ze zmiany płci lub parafii.

Ślub kościelny tylko dla wybranych?

W Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego zatwierdzonym w dniu 26 listopada zawarto wiele istotnych zmian, które odczują przyszli małżonkowie.

Jedną z nich jest to, że minimum trzy miesiące przed planowanym ślubem trzeba wypełnić odpowiednie formalności w wyznaczonej kancelarii parafialnej. Największe zmiany dotyczyć będą jednak samego sporządzania protokołu.

Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych
– napisano w dekrecie.

Nowe regulacje mają zapobiegać przed udzieleniem nieważnego związku małżeńskiego. Według duchownych rozmowa z każdym przyszłym małżonkiem z osobna zachęca do udzielania szczerych wypowiedzi.

Co więcej nie będą już to pytania, na które wystarczy odpowiedzieć tak lub nie. Trzeba będzie dużo bardziej rozwinąć swoją wypowiedź i uzasadnić swoje zdanie.

Pojawią się pewne komplikacje dla niektórych osób

Rozmowy przedmałżeńskie to jednak nie jedyna kwestia, która się zmieni. Konferencja Episkopatu Polski wskazuje także, że Kościół będzie zwracał szczególną uwagę na pary, w których jeden z przyszłych małżonków dokonał korekty płci. W takim przypadku oboje zostaną poinformowani, że to bardzo skomplikowana sprawa.

Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (…) W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych
– czytamy w dalszej części dekretu.

To nie wszystko! Po wprowadzeniu nowych przepisów problemy będą także w zawarciu związku małżeńskiego w innej parafii. Będzie to możliwe tylko w wyjątkowych, ściśle określonych sytuacjach.

Jeśli narzeczeni mają słuszne powody (…) winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca
– zapisano w dekrecie.

Takie zmiany raczej nie spodobają się wiernym.

Zobacz także: NOWE ZASADY DOTYCZĄCE ŚLUBÓW. KSIĄDZ MOŻE ODMÓWIĆ UDZIELENIA SAKRAMENTU. NA JAKIEJ PODSTAWIE

Może zainteresuje Cię to: NIEBYWAŁE ZACHOWANIE KSIĘDZA WOBEC HOŁOWNI. "ODMÓWIŁ MI KOMUNII ŚWIĘTEJ PRZEZ POGLĄDY"

Portal "Życie" poleca: WSZYSTKO MA SWOJĄ CENĘ. ILE ŁOKIETEK ZAPŁACIŁ, BY ZOSTAĆ KRÓLEM