Władysław Łokietek 700 lat temu zakończył wielkie rozbicie dzielnicowe Polski. Jednak zanim do tego doszło, musiał zawalczyć o polską koronę. Jedyną bronią były… pieniądze! To właśnie dzięki nim przekonał papieża Jana XXII do swojej osoby.

Władysław Łokietek- król z wielkimi ambicjami

Łokietek w latach 1300-1304 przebywał na wygnaniu, do którego zmusili go Czesi. Po powrocie do Polski rządził tylko małym kawałkiem Małopolski. Po czasie trudnych wojen i starań odbił także zbrojnie Wielkopolskę. Jednak do zjednoczenia całego państwa było jeszcze daleko.

Łokietek postanowił jednak, że zanim będzie starać się o zjednoczenie reszty księstw, zwróci się do papieża o królewską koronację. Nawet pomimo tego, że rządzący Czechami Jan Luksemburski, który także miał ochotę na polską koronę, był stanowczo przeciwny temu pomysłowi.

Wszystko ma swoją cenę. Także polska korona

Negocjacje z papieżem były dość trudne. Nie pomagał także fakt, że był on niezmiernie przekupny, gdyż z każdym dniem pragnął coraz więcej.

Biskup Kujaw Gerward postanowił, że pomoże Łokietkowi i jego żonie Jadwidze i postara się wywalczyć dla nich koronę Polski. Wyposażony w odpowiednie fundusze ruszył do Rzymu i tam zapewniał papieża, że piastowski książę jest idealnym kandydatem na króla Polski.

W jednej z niemieckich kronik możemy przeczytać, że „książę krakowski z przydomkiem Łokieć” chcąc zdobyć królewski tytuł ofiarował papieżowi „mnogą ilość pieniędzy i zrobił wszystkich ludzi swego królestwa po wieczne czasy czynszownikami”.

Historycy jednogłośnie twierdzą, że jednorazowa opłata nie usatysfakcjonowała papieża Jana XXII. Zażądał on także, aby Łokietek podniósł podatki swoim poddanym. W rezultacie opłata za tak zwane świętopietrze (czyli opłata za zwierzchnictwo papieża) zaczęła być obliczana nie od rodziny, a od każdego jej członka. Wynosiła jednego denara za osobę, a większość rodzin to były rodziny wielodzietne. Wcześniej było to trzy denary od rodziny, także była to ogromna różnica.

Ponadto biskup Gerward musiał zapłacić za każdy wydany przez papieża dokument. Było ich łącznie trzy. Finalnie jednak wrócił do kraju z pustą portmonetką i dobrymi dla Łokietka wieściami. Papież oficjalnie zgodził się na koronację. Miała ona jednak dość wysoką cenę.

Może zainteresuje Cię to: TYCH ZIEMNIAKÓW NIE WOLNO KUPOWAĆ W SKLEPIE. ZAWIERAJĄ TRUJĄCĄ SUBSTANCJĘ

Zobacz także: JEŚLI ZAUWAŻYŁEŚ TO PODCZAS SMAŻENIA PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH, POD ŻADNYM POZOREM ICH NIE JEDZ. TWÓJ ORGANIZM MOŻE ŹLE ZAREAGOWAĆ

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: ZDARZYŁO CI SIĘ KIEDYŚ PRZESOLIĆ ZUPĘ? NIE MA POWODÓW DO OBAW. MOŻNA JĄ ZYBKO I SKUTECZNIE URATOWAĆ. JAK