W Polsce placki ziemniaczane podawane są na różne sposoby - na słodko lub słono. Najważniejszą kwestią jest jednak to, z jakich ziemniaków zostały przyrządzone. Specjaliści apelują o zachowanie czujności podczas smażenia tego dania.

Szczególną uwagę warto zwrócić na wygląd kartofli. Pewne znaki mogą wskazywać na to, że zawierają niebezpieczną dla zdrowia substancję.

Placki ziemniaczane mogą być trujące!

Niektórych rodzajów kartofli lepiej całkowicie unikać. Rozpoznać je można już na pierwszy rzut oka. Może to świadczyć o tym, że były nieodpowiednio przechowywane czy wystawione na działanie promieni słonecznych. Spożycie takiego ziemniaka może mieć bardzo przykre skutki.

Jeśli podczas smażenia placków ziemniaczanych zauważysz, że ziemniaki, z których zostały wykonane mają białe pędy lub są zabarwione na zielono, to koniecznie je wyrzuć. Ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Ziemniaki z białymi pędami nie mają praktycznie żadnych wartości odżywczych, gdyż całość przechodzi do rozwijającego się kiełka. To samo dotyczy pomarszczonych i miękkich kartofli. Warto także pamiętać, że w miejscu, w którym rozwijał się kiełek ziemniak jest trujący.

Spożycie takich ziemniaków może powodować przykre dolegliwości

Co może się stać po zjedzeniu takiego kartfola? Przede wszystkim często w takiej sytuacji dochodzi do zatrucia bakteryjnego.

Dolegliwości odczuwalne są w ciągu kilku godzin od spożycia potrawy. Najczęstszymi objawami są silna biegunka, ból brzucha, gorączka, wymioty czy nawet halucynacje.

Innymi poważnymi powikłaniami po zjedzeniu trującego ziemniaka są napady drgawkowe, zapalenie nerek czy w najgorszym wypadku śpiączka. Wszystko na skutek solaniny i chakoniny - niebezpiecznych dla organizmu związków, które wydziela kiełkujący kartofel.

Może zainteresuje Cię to: WYBIERASZ SIĘ NA ZAKUPY? ZWRÓĆ UWAGĘ PO CO SIĘGASZ. NIEKTÓRE Z OWOCÓW I WARZYW MOGĄ MIEĆ POWAŻNY WPŁYW NA TWOJE ZDROWIE

Zobacz także: WYJĄTKOWE ZASTOSOWANIA BANANA. POD ŻADNYM POZOREM NIE WYRZUCAJ SKÓRKI. EFEKTY MOGĄ CIĘ ZASKOCZYĆ

Portal "Życie" informował o: CO OZNACZAJĄ SYMBOLE NA METKACH UBRAŃ? OTO SŁYNNE PIKTOGRAMY Z OBJAŚNIENIAMI