Nowy system bezpieczeństwa w samochodach

W rozporządzeniu przyjętym przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie to jedno z działań na rzecz długoterminowego celu. Chodzi o projekt "Wizja zero" zakładający, że liczba śmiertelnych ofiar wypadków zbliży się do zera. Najnowsze przepisy nakładają obowiązek na producentów samochodów, aby wyposażyć nowe pojazdy w aż 30 systemów zwiększających bezpieczeństwo podczas jazdy. Jakie to będą technologie?

Przede wszystkim w nowych modelach aut znajdzie się między innymi automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów, inteligentny asystent prędkości oraz instalacje, ktore umożliwiają montaż specjalnego alkomatu wyłączającego zapłon silnika w razie przekroczenia dopuszczalnej wartości.

Według informacji podanych przez PAP od czasu zaplanowania zmian do przygotowania gotowego projektu minęło 10 miesięcy. Producenci samochodów starali się opóźnić wprowadzenie rozporzędzenia ze względu na duże koszty jego realizacji. W konsekwencji wiele modeli samochodów trzeba było zaprojektować inaczej, zgodnie z nowymi wymaganiami.

Obowiązkowe wyposażenie będzie dotyczyć wszystkich rodzajów aut

Jak sie okazuje obowiązkiem wyposażenia w nowe systemy objęte są nie tylko samochody osobowe, ale też pojazdy ciężarowe czy autobusy. W tego typu pojazdach pojawią się technologie minimalizujące martwe pola.

Niektóre z wymogów będą dotyczyły każdego rodzaju pojazdu. Jednym z takich przykładów jest system ostrzegający o senności i rozproszeniu uwagi kierowcy. Technologia będzie przydatna w przypadku rozmowy przez telefon w trakcie jazdy. Poza tym zostanie wprowadzony system gwarantujący bezpieczeństwo cofania w wersji z czujnikami lub kamerami. Co wiecej samochody będą musiały być wyposażone w czarną skrzynkę, która rejestrować będzie dane przydatne w razie wypadku. Takie rozwiązanie obecnie jest stosowane w samolotach.

Samochód będzie wyposażony w aktywny tempomat kluczowy

Według najnowszych przepisów samochody będą musiały być wyposażone w aktywny temponat. Takie rozwiązanie automatycznie obniża prędkość pojazdu w przypadku wykrycia przeszkody lub wolniej jadącego pojazdu. Inną nowością będzie system trzymania auta na pasie ruchu. Co więcej poprawione zostaną pasy bezpieczeństwa.

Komisja Europejska ma nadzieje, że najnowsze przepisy pozwolą do 2038 roku uratować życie ponad 25 tysięcy osób i zapobiec przed obrażeniami przynajmniej 140 tysięcy osób.

Zobacz także: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA KIEROWCÓW. W 2020 ROKU POWSTANĄ NOWE DROGI EKSPRESOWE. KTÓRĘDY BĘDĄ BIEGŁY

Portal "Życie" poleca: NAWET TRZEŹWY KIEROWCA PO KONTROLI MOŻE STRACIĆ PRAWO JAZDY. NA CO TRZEBA UWAŻAĆ

Informowaliśmy również o: NIEBEZPIECZNE WYDARZENIA POD PARYŻEM. BOHATERSKI POLAK ZASŁONIŁ CIAŁEM SWOJĄ ŻONĘ