Wielu kierowców po mocno zakrapianej imprezie nie decyduje się na darmowe sprawdzenie trzeźwości na komisariacie. Takie osoby wsiadają za kółko z nadzieją, że są już trzeźwe, nierzadko obliczają swą trzeźwość na podstawie wyliczeń internetowych alkomatów.

Gdy spotkają na drodze kontrolę policyjną i dojdzie do kontroli trzeźwości – chcą zyskać więcej czasu. Nie decydują się na standardowe badanie alkomatem, zamiast niego wybierają badanie krwi. Jednak, choć pomysł w teorii brzmi na sprytny, praktyka jest nieco inna.

Badanie trzeźwości z krwi – czy warto?

Jeśli kierowca nie wyrazi zgody na badanie alkomatem, pozostaje jeszcze badanie krwi. Pobiera się ją w przychodni albo szpitalu. Następnie próbki trafiają do badania laboratoryjnego.

Ten patent jest doradzany nawet przez innych kierowców na forach. Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowca nie zgodzi się na badanie alkomatem, policjant może powiedzieć, że zachodzi „uzasadnione podejrzenie, że kierowca prowadził po alkoholu”. Sprawi to, że policja zatrzyma prawo jazdy kierowcy do czasu wyjaśnienia sprawy – nawet na 30 dni (zakładając, że kierowca jest trzeźwy).

Kiedy przeprowadza się badanie krwi?

Badanie krwi wykonuje się w momencie, gdy kontrolowany nie zgadza się na badanie alkomatem, kwestionuje wyniki takiej kontroli, jej stan nie pozwala na badanie wydychanego powietrza lub stężenie alkoholu jest wyższe niż zakres pomiarowy alkomatu.

Krew pobierana jest trzy razy, co 30 minut. Następnie policjant przesyła próbki do odpowiedniej instytucji. Jedyną sytuacją, w której opłaci się wykonanie takiego badania, jest przypadek, w którym kierowca miał tak niskie stężenie alkoholu w organizmie, by w momencie badania spadło ono już do zera.

Kierowca, który ma wątpliwości co do wyniku pomiaru, który przeprowadzony był alkomatem ręcznym, może poprosić o badanie alkomatem stacjonarnym.

Redakcja apeluje, by prowadzić samochód tylko będąc trzeźwym. Jeśli nie mamy pewności, czy alkomat wykaże zero – lepiej odwiedzić najbliższy komisariat (na piechotę) i poddać się bezpłatnemu badaniu alkomatem.

Przypomnij sobie o… W 2020 ROKU POLAKÓW DOTKNĄ KOLEJNE PODWYŻKI. CO BĘDZIE DROŻSZE

Jak informował portal Życie: SENSACYJNE WIADOMOŚCI RADIA ZET O MARSZAŁKU SENATU. CZY KTOŚ GO PRÓBUJE WROBIĆ

Portal Życie pisał również o… WZROST ŚWIADCZEŃ W 2020 ROKU. MOŻNA JUŻ OBLICZYĆ, ILE WYNIESIE TWOJA EMERYTURA