Na temat szczepionek na koronawirusa narosło wiele mitów, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Warto oddzielić je od faktów, jednak nie jest to takie proste.

Zapewne słyszeliśmy sugestie, że w szczepionkach znajdują się mikrochipy. Tego rodzaju stwierdzenia są rzecz jasna niezgodne z prawdą. Jednak czy wszystkie powtarzane przez społeczeństwo informacje nie pokrywają się z rzeczywistością?

Poważne skutki po szczepieniu Astrą Zenecą?

Portal Interia przyjrzał się związkowi panaceum na COVID-19 z zakrzepami. Czy rzeczywiście ma to jakieś powiązania? Czy można dodać zakrzepy do listy skutków ubocznych?

Szczepienie COVID-19/ YouTube Dziennik Wschodni
Szczepienie COVID-19/ YouTube Dziennik Wschodni

Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że na ten temat wypowiedziało się nawet WHO. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że obecnie dostępne dane pozwalają na stwierdzenie, iż związek między wystąpieniem zakrzepów krwi z niskopłytkowością a zaszczepieniem się szczepionką AstraZeneca jest… prawdopodobny.

Jednocześnie zastrzeżono także, iż nie jest to nic potwierdzonego, zaś tego typu przypadki występują niezwykle rzadko, choć panaceum to przyjęło już niemal 200 mln osób z całego świata. Póki co nie można dopisać zakrzepów do listy skutków ubocznych.

Eksperci uspokoili, że WHO będzie badać szczepionkę oraz jej efekty uboczne i bacznie się im przyglądać, by zminimalizować śmiertelność po szczepieniu – szczególnie, że koronawirus zabrał już co najmniej 2,5 miliona osób.

Szczepienie Covid-19/ YouTube @WP
Szczepienie Covid-19/ YouTube @WP

Zdaniem agencji EMA są to bardzo rzadkie skutki uboczne. Pod lupę wzięto 86 przypadków, 18 z nich skończyło się zgonem. Zakrzepy występowały głównie u kobiet poniżej 60 roku życia, w ciągu 2 tygodni po przyjęciu szczepienia.

Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem EMA ryzyko jest wielokrotnie niższe niż korzyści, jakie może dawać AstraZeneca oraz inne szczepienia na koronawirusa.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O ILE WZROSŁY ROKU RENTY I EMERYTURY? WALORYZACJA W MARCU BYŁA NAPRAWDĘ WYSOKA! EKSPERCI ANALIZUJĄ, JAK PRZEKŁADA SIĘ NA BUDŻETY DOMOWE SENIORÓW

O tym się mówi w Polsce: ZNANY ZAKONNIK TRAFIŁ PILNIE DO SZPITALA, GDYŻ POCZUŁ SIĘ ŹLE. CO MU DOLEGA? OJCIEC LEON KNABIT MA WIELKĄ PROŚBĘ DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI

O tym się mówi na świecie: MEGHAN MARKLE I KSIĄŻĘ HARRY ZNÓW ZASKAKUJĄ! TYM RAZEM POSTANOWILI, ŻE POBIORĄ SIĘ JESZCZE RAZ. KIEDY ODBĘDZIE SIĘ CEREMONIA

Z życia gwiazd: JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ OSTATNIE POŻEGNANIE KRZYSZTOFA KRAWCZYKA? MENADŻER ZNANEGO WOKALISTY OBIECUJE, ŻE ZOSTANIE SPEŁNIONA OSTATNIA WOLA MUZYKA