Jak co roku, 1 marca następuje stworzona przez ZUS waloryzacja rent i emerytur w Polsce. W tym roku okazuje się, że waloryzacja była najwyższa od ponad 10 lat. O ile zatem zwiększą się świadczenia dla seniorów w naszym kraju? Portal TVN24 postanowił zaprezentować szczegółowe wyliczenia.

Czy jest waloryzacja? To mechanizm stworzony przez rząd, aby ograniczyć spadek realnej wartości pieniądza. Ma być to rekompensata za sukcesywny wzrost cen, czyli za inflację. Gdyby waloryzacji nie wdrożono to wysokość rent i emerytur byłaby coraz niższa, gdyż realnie można byłoby kupić znacznie mniej.

1 marca wdrożono najnowszą waloryzację! O ile podniosła wartość rent i emerytur? Są dokładne wyliczenia

Właściwy wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniósł 104,24 proc. Ma to być – według wyliczeń – najwyższy wzrost wskaźnika od ponad dekady. W 2010 roku waloryzacja wynosiła 104,62 proc.

Zatem same renty i emerytury wzrosną w stosunku do ubiegłego roku o 4,24 proc. Jeśli chodzi o minimalną emeryturę, rentę rodzinną, socjalną lub z racji całkowitej niezdolności do pracy, które wynosiły do tej pory 1200 zł brutto mowa o podwyżce 50,88 złotych brutto (czyli 41 złotych netto).

W sytuacji pobierania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosiła dotąd 900 złotych można się spodziewać podwyżki w wysokości 48,16 złotych. Powiększyły się również dodatki do świadczeń, jak dodatek pielęgnacyjny czy dla sierot zupełnych.

O ile wzrosną emerytury w 2021 roku? Jeśli pobieraliśmy w 2020 roku emeryturę w wysokości 1300 złotych brutto (1108 zł netto) to otrzymamy podwyżkę do 1355 złotych brutto (1154 zł netto), czyli podwyżkę o 46 złotych.

Im wyższa emerytura, tym większą podwyżkę otrzymamy – w przypadku pobierania 1500 złotych brutto otrzymamy 52 złote netto więcej, przy 2000 złotych brutto będzie to 69 złotych netto, 2500 złotych brutto to podwyżka o 87 złotych netto, przy 3000 złotych brutto podwyżka wynosi 104 złote netto, a przy 4000 złotych aż 138 złotych netto.

Jak informował portal "Życie": PORUSZAJĄCA I NIEPRZYJEMNA DLA WIĘKSZOŚCI POLAKÓW PRZEPOWIEDNIA MINISTRA ZDROWIA. ADAM NIEDZIELSKI NIE MA DOBRYCH INFORMACJI. SYTUACJA SIĘ POGARSZA

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS KRZYSZTOFA KRAWCZYKA. ŻONA LEGENDARNEGO MUZYKA BYŁA Z NIM DO OSTATNICH CHWIL JEGO ŻYCIA. POGRĄŻYŁA SIĘ W GŁĘBOKIM SMUTKU

Portal "Życie" pisał również: PRAKTYCZNIE NIKT O TYM NIE WIE, ALE TŁUCZEK DO MIĘSA MA DWUSTRONNE ZASTOSOWANIE. DO CZEGO MOŻNA UŻYĆ PŁASKIEJ STRONY? WIELE OSÓB POPEŁNIA BŁĄD

Pisaliśmy również o: ELŻBIETA II NIE JEST JUŻ KRÓLOWĄ? SENSACYJNE WIEŚCI OBIEGŁY MEDIA. KTO ZOSTAŁ KRÓLEM WIELKIEJ BRYTANII? MONARCHINI MIAŁA DOKONAĆ SEKRETNEJ KORONACJI