Ponury scenariusz, który dotychczas był jedynie założeniem, stał się właśnie faktem. Odkryto bowiem, że koronawirus może rozprzestrzeniać się także przez… żywność.

Tego niepokojącego odkrycia dokonali naukowcy, którzy zbadali próbki lodów. Portal Fakt dotarł do wyników badań oraz szczegółowych informacji na ich temat.

Koronawirus w lodach

Okazuje się bowiem, że w transmisji koronawirusa ważną rolę odgrywają niskie temperatury oraz tłuszcz. W ocenie specjalistów skażonych zostało prawdopodobnie ok. 5 tysięcy opakowań lodów.

Koronawirus. Źródło: Youtube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus. Źródło: Youtube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Koronawirusa wykryto w trzech próbkach o smakach truskawkowym, czekoladowym oraz taro. Przebadano je w urzędzie kontroli żywności w Tianjin w Chinach.

Producentem lodów jest firma Tianjin Daqiaodao Food Company. Zajmuje się ona produkcją ciast, lodów oraz mrożonek. Po wynikach badania zamknięto firmę, 1662 osoby – wszyscy jej pracownicy – trafili na kwarantannę. Przeprowadzono testy na COVID-19 u części z nich, w piątek poinformowano, że 700 osób ma negatywny wynik.

Partia lodów, z której pochodziły skażone próbki, liczyła 4836 sztuk. Ponad 2700 z nich trafiło na sklepowe półki, reszta znajdowała się w magazynach. Już teraz przekazano ważny apel, by Chińczycy nie kupowali lodów.

Koronawirus. Źródło: Youtube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies
Koronawirus. Źródło: Youtube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Jak to się stało, że koronawirus znalazł się w lodach? Zdaniem wirusologa było to raczej zdarzenie „jednorazowe”, a COVID-19 został wykryty w lodach przez ich przechowywanie w niskiej temperaturze.

Według eksperta „nie ma podstaw do paniki i obaw”, a incydent nie powinien się powtarzać.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PROGRAM IZABELI JANACHOWSKIEJ POWRACA. FANI PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH PONOWNIE BĘDĄ MOGLI OGLĄDAĆ TE EMOCJONUJĄCE CHWILE W TELEWIZJI

O tym się mówi w Polsce: KRYSTYNA PAWŁOWICZ SKOMENTOWAŁA DZIAŁANIA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. CZY TYM RAZEM PRZESADZIŁA? JERZY OWSIAK JEST KOMPLETNIE ZASKOCZONY

O tym się mówi na świecie: NIEOCZEKIWANA DECYZJA DONALDA TRUMPA. TAKIEGO OBROTU SPRAW NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ. CO ZROBIŁ ZNANY MILIARDER

Z życia gwiazd: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY SKOMENTOWAŁA WPIS MACIEJA KURZAJEWSKIEGO. INTERNAUCI WRĘCZ NIE MOGĄ POWSTRZYMAĆ SIĘ ZE ŚMIECHU. UWAŻAJĄ, ŻE TO PRZESADA