Nowy rok nie zaczął się najlepiej dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Ostatnie wydarzenia sprawiają, iż royalsi nie schodzą z pierwszych stron gazet. Głośne odejście z rodziny królewskiej księcia Harry'ego i księżnej Meghan wciąż jest tematem najczęściej poruszanym w angielskiej prasie.

Oprócz tego od niedawna, dziennikarze mają jeszcze jeden powód do dyskusji. Mianowicie chodzi o reportaż "Exposed: The Church’s Darkest Secret" wyemitowany na entenie BBC, który opowiada o sekretach duchownego Petera Balla, prywatnie przyjaciela księcia Karola.

Peter Ball nie tylko był duchownym doradcą następcy tronu, ale także stałym bywalcem w Pałacu Buckingham. Ponadto książę Karol miał także wpierać finansowo księdza.

O co oskarżono duchownego?

Dokument BBC jest wstrząsający. Przedstawia historie 18 nastolatków, którzy zdradzają, iż byli zmuszani do kontaktów seksualnych z księdzem. Jak podaje portal "WP", najbardziej dramatyczna jest opowieść Neila Todda.

Chłopiec poznał Petera Balla w seminarium w 1993 roku, mając jedynie 16 lat. Nastolatek chciał zostać księdzem i to waśnie w szkole dla młodych księży spotkał ówczesnego biskupa Gloucester.

Dokument opowiada o tym, jak wyglądało życie Neila w seminarium. Chłopak zdradził, iż ksiądz dopuszczał się licznych nadużyć. Biskup miał podglądać 16-latka pod prysznicem oraz zmuszać go do rozbierania się.

Oprócz tego dochodziło również do fizycznych kontaktów. Młody kleryk musiał także przechodzić tzw. "ceremonię inicjacyjną". Polegała on na tym, iż w nocy musiał śpiewał psalmy oraz przyjmować ciosy duchownego.

Ofiar pedofilii było więcej...

W 2012 roku światło dzienne ujrzała również sprawa Phila Johnsona. W tym samym czasie, kiedy media nagłaśniały kolejne akty pedofilii, Neil popełnił samobójstwo. O dramacie, jaki go spotkał, w dokumencie, opowiada jego siostra.

Kobieta nie ma wątpliwości, iż winny śmierci jej brata jest Peter Ball. W filmie dokumentalnym siostra Neila opowiada o ostatnich chwilach jego życia:

"Gdy dotarłam do Neila do szpitala, nikogo obok niego nie było. Siedziałam przy nim całą noc. Każdy mikroskopijny ruch jego ciała dawał mi nadzieję, że będzie dobrze. Ale to były tylko ostatnie tiki ciała. Musiałam zacząć organizować pogrzeb."

Dlaczego duchowny nie poniósł konsekwencji?

Jak zaznacza w reportażu ojciec molestowanego nastolatka, Peter Ball nie został ukarany, gdyż w grę wchodziły jego kontakty z brytyjską rodziną królewską. Ojciec chłopca nie ma wątpliwości, iż to royalsi ochronili kleryka przed konsekwencjami.

W dokumencie padły oskarżycielskie słowa w kierunku księcia Karola:

"Nie rozumiem, dlaczego ktoś może wspierać pedofila.Czuję się zawiedziony i wściekły. Dlaczego oni go popierali? Był przyjacielem księcia Karola, więc to pewnie jest powód. Peter Ball był na ślubie Karola i Camilli. Był na pogrzebie ojca Camilli. Oni go wspierali latami."

Czy książę Karol ma związek z ukrywaniem tajemnicy duchownego?

Nie ma wątpliwości, co do bliskich związków Petera Balla z księciem Karolem. Następca tronu miał wspierać duchownego nawet po tym, gdy postawiono mu zarzuty molestowania 17 nastolatków.

Po pobycie w więzieniu duchownego, ksiażę Karol kupił dla niego "Dom dla duchownych". Kiedy ruszyło śledztwo w sprawie duchownego, książę jasno wyraził chęć zeznawania w tej sprawie.

Jak podaje "WP", wystosował oświadczenie składajace się z 19 punktów. W jednym z nich wspomniał o sprawie Neila.

"Peter Ball powiedział mi, że był uwikłany w pewną "niedyskretną sprawę". Podkreślał, że jedna osoba, którą był pan Neil Todd, złożyła na niego skargę na policję i że policja podjęła sprawę, sprawdziła wszystko, ale nie podjęto działań przeciwko niemu".

W oświadczeniu książę Karol informował również, iż żałuje, że wcześniej nie znał zamiarów duchownego. Nie zaprzecza na temat tego, że utrzymywał kontakty z duchownym, jednocześnie podkreśla też, że nie ma zwiazku z tym, co robił Peter Ball.

W tej chwili nadal prowadzone jest śledztwo w sprawie molestowań, mimo, iż w czerwcu 2019 roku oskarżony zmarł.

Przypomnij sobie o: KSIĄŻĘ KAROL ODCIĄŁ SYNA OD PIENIĘDZY. "NIEOGRANICZONE ZASOBY FINANSOWE" NIE DLA KSIĘCIA HARRY'EGO

Jak informował portal "Życie": KRÓLOWA ELŻBIETA II ZDECYDOWAŁA, CO ZROBIĆ W SPRAWIE KSIĘCIA HARRY'EGO I KSIĘŻNEJ MEGHAN. CZY KSIĄŻĘCA PARA PONIESIE KONSEKWENCJE SWOJEJ DECYZJI

Portal "Życie" pisał również: JAK BĘDZIE MIESZKAĆ PARA KSIĄŻĘCA? HARRY I MEGHAN MARKLE ZAPROSILI KAMERY DO SWOJEGO PRYWATNEGO DOMU