Wczoraj około godziny 13. Polski Komitet Olimpijski za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał bardzo smutną wiadomość- odszedł prof. Wojciech Zabłocki. Dziś obchodziłby swoje 90. urodziny. Zmarł w sobotę, 5. grudnia.
Profesor Zabłocki zasłynął w świecie sportu jako doskonały szermierz, zdobywając trzy medale na igrzyskach olimpijskich oraz 10 na mistrzostwach świata. Wystąpił na czterech igrzyskach olimpijskich z rzędu zaczynając od roku 1952 w Helsinkach, następnie w Melbourne, Rzymie i Tokio w 1964r. Wraz z całą drużyną szbalistów wywalczył dla Polski dwa srebrne medale oraz jeden brązowy.

Źródło: screen okiemjadwigi.pl
Wojciech Zabłocki (z prawej) w 1967r.; Źródło: screen okiemjadwigi.pl

W wieku 23 lat zdobył pierwszy w życiu tytuł indywidualnego mistrza świata w szermierce w kategorii juniorów. W roku 1961, osiem lat później, już w kategorii seniorów znów stanął na podium zdobywając brąz.
W zmaganiach drużynowych miał swój ogromny udział w zdobyciu dla Polski ośmiu medali, w tym aż czterech złotych. Indywidualnie pięć razy zostawał mistrzem Polski w szermierce.
Adam Konopka, prezes Polskiego Związku Szermierczego, wspomina Wojciecha Zabłockiego podkreślając, że to ostatni z wielkich polskich szermierzy, ostatni, który pamięta wielkie sukcesy Polski w tej dziedzinie sportu.
Przyznaje, że zawsze był blisko związany z szermierką i organizacją, służył swoim wsparciem i radą. Prywatnie dobry, miły, ciepły człowiek.
Ale w życiu Zabłockiego liczyła się nie tylko szermierka. Był także architektem.
Co ciekawe- na tym polu też silnie związał się ze sportem, a to dzięki temu, że projektował głównie obiekty sportowe właśnie.
To według jego projektów zbudowano między innymi Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie, salę gier na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego czy kompleks sportowy w Koninie. Projektował nie tylko polskie obiekty- jego pracę doceniono także poza granicami kraju, na przykład w Aleppo w Syrii.
Łączeniem dwóch tak pozornie odległych pasji jakimi są sport i architektura, zarażał swoich studentów. Wykładał w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie- wspomina sportowca portal Eurosport.

Źródło: screen Youtube Jane TV
prof. Wojciech Zabłocki z żoną Aliną Janowską; Źródło: screen Youtube Jane TV

Wojciech Zabłocki dbał także o pamięć o historii. współtworzył Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Wraz z Januszem Jarosławskim napisał książkę „Bitwa Warszawska 1920”. Ponadto ma na koncie kilka książek o tematyce sportowej oraz architektonicznej.
Prywatnie mąż Aliny Janowskiej- wspaniałej aktorki i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Doczekali się jednego syna- Michała, który został poetą i reżyserem.

"Życie" przypomina: Bardzo ważne zmiany w Biedronce. Sieć sklepów robi krok w dobrą stronę

O tym pisaliśmy ostatnio: Jak wyobrażano sobie domy i miasta ponad 100 lat temu. Jakie przepowiednie się sprawdziły

Warto wiedzieć: Synoptycy rozwiewają wątpliwości. Czy czeka nas białe Boże Narodzenie