Boże Narodzenie kojarzy się Polakom z zimową aurą i światem otulonym śniegiem. W ostatnich latach te wyobrażenia mocno się zdewaluowały, ponieważ śnieg zaczął się pojawiać dopiero w stycznu lub lutym i to w niewielkich ilościach. Jak podaje IMGW ostatnie białe Boże Narodzenie mieliśmy dokładnie 10 lat temu- wówczas śnieg pojawił się w przeszło 96% stacji badawczych. Rok później było to zaledwie 50%, podobny wynik uzyskaliśmy w 2018r. Nieco lepiej, bo w 70% stacji badawczych śnieg był w latach 2012 i 2014.

Źródło: screen Youtube Dobrawa
Źródło: screen Youtube Dobrawa

Statystyka mówi, że średnio co dekadę mierzymy się z bardzo dużymi opadami śniegu. Jak się okazuje, właśnie w tym roku IMGW-Reg przewiduje, że w tym miesiącu możemy liczyć na sumę opadów powyżej normy. Oznacza to, że są spore szanse na zaśnieżony grudzień w tym roku, a co za tym idzie białe Boże Narodzenie.

Źródło: screen Youtube Weronika Lipińska
Źródło: screen Youtube Weronika Lipińska

Jednocześnie badacze z Instytutu prognozują normalną temperaturę- bez niespotykanych odchyleń. W Warszawie średnia temperatura wyniesie więc około -0,2 st. C, w Krakowie -0,4 a w Zakopanem -2 st. C.

Warto wiedzieć: Rodzina Adama Małysza ma powody do świętowania! Skoczek chwali się zdjęciami w mediach społecznościowych. Jaka to okazja

Bądź na bieżąco z "Życiem": Wyjazdy na ferie jednak będą możliwe. Ministerstwo narzuca jednak spore ograniczenia

To Cię zainteresuje: Jedna ze szkół funkcjonowała mimo obostrzeń. Sanepid zaskoczony