Kwestia wieku emerytalnego oraz samej emerytury to w Polsce już od lat kontrowersyjny temat. Polacy muszą mierzyć się ze zwiększającym się wiekiem emerytalnym, a także stosunkowo niskimi świadczeniami.

Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszedł ostatnio rząd, który zaproponował całkowite zniesienie wieku emerytalnego, a zamiast tego wprowadzenie emerytur za staż pracy. Czy na pewno jest to dobry pomysł?

Przejście na emeryturę nawet kilkanaście lat wcześniej? To niewykluczone

W przypadku wprowadzenia stażu pracy, kobiety mogłyby przejść na emeryturę już po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40. Oznaczałoby to brak określonego wieku emerytalnego, który w obecnej chwili wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Byłoby to jednak znacznie bardziej na rękę jedynie osobom niewykształconym, rozpoczynającym karierę dużo wcześniej, np. w wieku 18 lat - mężczyzna zaczynający wtedy pracować, mógłby przejść na emeryturę już mając 58 lat, a kobieta - 53 lata!

Niestety, takie rozwiązanie w znaczny sposób mogłoby obciążyć budżet państwa - nie pomaga temu fakt, iż prognozowany jest znaczny spadek populacji w Polsce: do 2080 roku ma ona osiągnąć około 30 milionów osób, z czego jedynie 14 milionów miałoby być w wieku reprodukcyjnym. Już w 2050 roku ponad jedną trzecią całego polskiego społeczeństwa mają stanowić osoby powyżej 65 roku życia, znacznie przeważając liczbę osób pracujących. W praktyce oznaczałoby to, iż państwo zwyczajnie nie miałoby skąd wziąć środków na wypłacanie emerytur tak licznemu gronu - a zwłaszcza w przypadku, gdyby przybywało emerytów mających nawet 55 lat.

Zapaści systemu emerytalnego możemy uniknąć tylko w przypadku, gdy podniesiony zostanie wiek emerytalny, który dla obu płci miałby zostać wyrównany do poziomu 67 lat. Będzie to jednak następować stopniowo - nie będzie więc odczuwalne dla dzisiejszych 60-latków, a raczej dla obecnych 40-latków i osób młodszych.

Na co ostatecznie zdecyduje się rząd? Jak będzie wyglądał los przyszłych emerytów w Polsce?

Zobacz także: Krzysztof Jackowski dzieli się swoją mroczną wizją dotyczącą nadchodzącej wiosny. Co może nas czekać w tym czasie

Może cię zainteresować: Brytyjczycy się tego nie spodziewali. W jaki sposób Meghan Markle i książę Harry złożyli życzenia urodzinowe księżnej Kate

Pisaliśmy również o: Szykuje się kolejna wojna między Piotrem Żyłą a jego byłą żoną. Justyna uszczypliwie skomentowała zachowanie nowej partnerki skoczka