Kilka dni temu media ogólnopolskie obiegła niezwykle przykra wiadomość - jednej z najbardziej zasłużonych dla Polski osób nie ma już pośród nas. Ogromna strata, mieszkańcy kraju pogrążeni w żałobie...

Mieczysław Madejski odszedł 16 grudnia 2020 roku w wieku 97 lat. Zmarł w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku – gdzie aktualnie mieszkał.

Był jednym z ostatnich uczestników II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Jego niesamowite zasługo dla kraju sprawiły, że stał się wzorem do naśladowania nie tylko dla mieszkańców Polski, ale i całej polonii rozwianej po świecie.

Na wojnę poszedł w wieku... 16 lat!

Tak, to prawda. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Madejski miał zaledwie 16 lat. Jego bohaterska postawa i chęć walki o ojczyznę sprawiły, że wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie został dowódcą plutonu Topolnicki podczas Powstania Warszawskiego.

-Był wspaniałym człowiekiem, patriotą, każdego roku organizował w rocznicę powstania warszawskiego na Manhattanie msze święte, w których brałem udział. Tym, którzy uważali, że powstanie warszawskie było niepotrzebne, przeciwstawiał opinię swoją i wielu ludzi z tamtych czasów. mówił Grzegorz Worwa, aktywista polonijny.

Zmarł Mieczysław Madejski/ ptasiuskok.pl
Zmarł Mieczysław Madejski/ ptasiuskok.pl
Mieczysław Madejski/ screen youtube