Najnowsze informacje wprost od rządzących. Do Sejmu trafił właśnie nowy projekt ustawy. Chodzi o znaczne podniesienie wartości jednego z zasiłków. O czym mowa?

Jak wiadomo, w związku z trwającą od miesięcy pandemią groźnego i dynamicznie rozprzestrzeniającego się koronawirusa wzrosła śmiertelność Polaków.

Niestety, pogrzeby odbywają się niemal codziennie, a koszt wyprawienia ceremonii to niemałe pieniądze. Aktualnie można ubiegać się o zasiłek w kwocie 4000 złotych, lecz okazuje się, że nie każdemu on przysługuje. Dofinansowanie do pogrzebu obejmuje zmarłego, który był emerytem, rencistą, był ubezpieczony w ZUSie lub pobierał świadczenie nauczycielskie.

Ta wartość jednak nie zawsze pokrywa koszty pogrzebu, ponieważ jak donosi portal Biznesinfo, koszt trumny rozpoczyna się od 800 złotych, msza pogrzebowa również wynosi około 800 zł. Sam pochówek to koszt rzędu 2000 złotych. Do tego należy doliczyć opłaty za miejsce na pochówku oraz stypę.

Postulat o zwiększeniu zasiłku pogrzebowego właśnie trafił do Sejmu

Wnioskodawcami byli politycy Lewicy, których głównym postulatem jest podniesienie owego zasiłku do aż 7 tysięcy złotych. Jak tłumaczy Adrian Zandberg, jest to niedorzeczne, aby ludzie chcąc pochować bliskich musieli brać pożyczki.

Pogrzeb/ screen youtube
Pogrzeb/ screen youtube
Pogrzeb/ screen youtube