Premier Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku niejednokrotnie publikuje posty, które nawiązują do zbliżających się rocznic ważnych wydarzeń. Często też zwraca uwagę na osoby, które odegrały niesamowitą rolę w historii naszego kraju. Tym razem Mateusz Morawiecki również zamieścił taki wpis.

Ważny post premiera

- Jest szereg postaci, których życie i dokonania, są dla mnie wzorem i uformowały mnie jako człowieka, jako obywatela i polityka. Jedną z nich jest z pewnością płk. Ignacy Matuszewski – brzmi jeden z najnowszych wpisów Mateusza Morawieckiego.

Wczoraj obchodziliśmy bowiem rocznicę narodzin pułkownika Matuszewskiego, który przyszedł na świat dokładnie 10 września 1891 roku w Warszawie.

- Z pewnością kojarzycie go państwo jako organizatora brawurowej ewakuacji 75 ton polskiego złota we wrześniu 1939 roku. Wraz z Henrykiem Floyarem-Rajchmanem przewiózł je przez Rumunię, Turcję, Syrię, aż do Francji, gdzie przekazał je rządowi Rzeczypospolitej – przypomniał premier Morawiecki.

Źródło: abouthungary.hu/

Lekcja historii!

Co więcej, premier Mateusz Morawiecki w swoim poście zwrócił także uwagę na to, jak światłym człowiekiem był pułkownik Matuszewski.

- Gruntownie wykształcony w kilku dziedzinach, błyskotliwy, nieprawdopodobnie pracowity i bezkompromisowy. I oddany sprawie polskiej w każdych, nawet najtrudniejszych okolicznościach. Polityk, dyplomata, publicysta, wojskowy. Po prostu wybitna postać, której Polska wiele zawdzięcza – dodał premier.

Co więcej, warto zaznaczyć, że w życiu pułkownika ważną rolę odgrywały także niesamowicie ambitne i zdolne kobiety. Jego żoną była bowiem Halina Konopacka, która zdobyła dla naszego kraju pierwszy olimpijski medal w historii. Córką pary była natomiast Ewa Matuszewska, która walczyła w Powstaniu Warszawskim, w którym poniosła śmierć.

Jak przypomina premier Morawiecki, pułkownik Matuszewski zmarł w 1946 roku w USA. Natomiast dopiero w 2016 roku rządowi polskiemu udało się sprowadzić szczątki pułkownika do naszego kraju, razem ze szczątkami majora Henryka Floyara – Rajchmana.

Obaj zasłużeni dla naszego kraju wojskowi spoczęli na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Warto więc odwiedzić ich groby i oddać należny im szacunek, za zasługi jakimi odznaczyli się w stosunku do naszego kraju.

Jest szereg postaci, których życie i dokonania, są dla mnie wzorem i uformowały mnie jako człowieka, jako obywatela i...

Posted by Mateusz Morawiecki on Thursday, September 10, 2020

Jak informował portal "Życie": RODZINA I FANI ANDRZEJA STRZELECKIEGO SĄ ZASKOCZENI TAKIM ROZWIĄZANIEM? NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKIEJ PROPOZYCJI OD PRODUCENTÓW "KLANU"

Przypomnij sobie: OPŁATY JAKICH ŻĄDA ZARZĄD CMENTARZA SĄ NIESAMOWICIE WYSOKIE. MIESZKAŃCY JEDNEGO Z MIAST W CENTRALNEJ POLSCE NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ

Portal "Życie" pisał również: DRUGIE OBLICZE ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO? POLITYK ODŻYŁ I JEST TERAZ ZUPEŁNIE INNYM CZŁOWIEKIEM. ZABAWNE ZACHOWANIE BYŁEGO MINISTRA ZDROWIA