Portal finanse.wp.pl przedstawia historię pani Agnieszki, prawniczki, która krótko po wprowadzeniu zakazu wstępu do lasów wybrała się z najbliższymi na wypad w góry, w miejsce oddalone od osad ludzkich i ustronne. Wielu prawników i tak przekonywało, że rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie jest wątpliwe wobec natury prawnej.

W trakcie jazdy samochodem w Bieszczadach pani Agnieszka została zatrzymana przez policję, a funkcjonariusze stwierdzili, że troje pasażerów – ona, jej brat i szwagierka – złamali zasady zapisane w rozporządzeniu ministra zdrowia, za co muszą otrzymać po 200 złotych mandatu. Rodzina pani Agnieszki mandaty przyjęła, tym samym przyznając się do „winy”.

- Inni zgodzili się na ukaranie mandatem, ja zdecydowałam się na skierowanie sprawy do sądu. Wiedziałam, że nie złamałam prawa i nie widziałam przyczyny, dla której miałabym przyjmować karę – tłumaczy reporterom Wirtualnej Polski.

Kuriozalna sytuacja ze złamaniem przepisów rozporządzenia ministra zdrowia!

Prawniczka kary nie przyjęła, wiedząc, że wielu jej kolegów widzisz wady konstrukcyjne tego przepisu, które czynią go bezużytecznym pod względem praktyki zastosowania. Jednak policja wyegzekwowała go od pani Agnieszki.

Dziś, w wielu podobnych przypadkach sądy odrzucają wnioski o ukaranie osób, które opuściły miejsce zamieszkania „bez uzasadnionej przyczyny” . Panią Agnieszkę uznano za winną wykroczenia, jednak finalnie otrzymała tylko naganę, która nie niesie sama w sobie żadnych konsekwencji.

- Przez 15 lat swojej pracy pierwszy raz spotkałam się z zastosowaniem kary nagany, chociaż w Kodeksie Karnym ona faktycznie istnieje – tłumaczy wp.pl prawniczka.

Sąd rozpatrywał jej sprawę w trybie zaocznym. Mało tego, nie zdecydowano się przenieść na oskarżoną kosztów procesu. Zatem za przeprowadzenia postępowania zapłacą podatnicy.

źródło: Pixabay

Może zainteresuje Cię to: MINIONA NIEDZIELA NIE NALEŻAŁA DO SPOKOJNYCH. CZY DZIŚ ISTNIEJE SZANSA NA POPRAWĘ POGODY? GDZIE BĘDZIE BURZA

Polecamy także: GDAŃSK: MIASTO SZYKUJE SIĘ DO SEZONU KĄPIELOWEGO. JAKICH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA MOŻEMY OCZEKIWAĆ?

Portal "Życie" informował o: NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRZYJĘĆ RODZINNYCH. JAK ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ WESELA I INNE UROCZYSTOŚCI W NAJBLIŻSZYM CZASIE