wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku będą one wyjątkowo ciepłe. W związku z tym wszyscy ci, którzy pozostaną w swoich domach z pewnością zadają sobie pytanie czy mogą urządzić grilla na swojej posesji, działce czy balkonie? Znamy odpowiedź.

Czy możemy grillować na balkonie?

Jak się okazuje zakaz grillowania na balkonach nie jest jasny, bowiem nigdzie nie widnieje zapis, który wprost zabraniałby wykonywania tej czynności. Dlatego też nad tematem pochylił się "Dzienniki Gazeta Prawna", który postanowił na ten temat porozmawiać z prawnikiem Adamem Walasem. Jak się okazuje wiele zależy od sprzętu, który używamy. Z powodów bezpieczeństwa nie powinniśmy używać tradycyjnych grilli.

- Nie trudno sobie wyobrazić, że przy otwartym oknie, przy powiewie wiatru, zająć ogniem może się np. firanka - wyjaśnia prawnik.

Grill. Screen: YouTube
Grill. Screen: YouTube
Grill. Screen: YouTube

Gdy grill spowoduje pożar grozi nam popełnienie przestępstwa sprowadzenia katastrofy zagrożonego karą do 10 lat pozbawienia wolności. Dlatego też warto zainwestować w grilla elektrycznego czy gazowego, jednakże w obu przypadkach należy zapoznać się z przepisami przeciwpożarowymi obowiązującymi w budynku.

Informacje dotyczące bezpiecznych zasad grillowania znajdziemy także na oficjalnej stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, gdzie czytamy że

"w świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów jak również lokali (balkonów) sąsiednich".

Zobacz także: NAJBARDZIEJ KULTOWE SERIALE Z OKRESU PRL. ZNALI JE WSZYSCY POLACY. CZY PAMIĘTASZ TE PRODUKCJE

Może zainteresuje Cię to: KTO PAMIĘTA FILMY BAREI, RĘKA DO GÓRY. Z OKAZJI URODZIN PRZYPOMINAMY JEGO KULTOWE DZIEŁA