Czarne dziury są dla naukowców istotnym elementem Wszechświata. Odkrycie nowej klasy mniejszych czarnych dziur pomoże dowiedzieć się więcej o gwiazdach.
Według najnowszych badań naukowcy mogli pominąć całą klasę czarnych dziur. Do tej pory nie mieli pojęcia o ich istnieniu. W artykule opracowanym przez astronomów można przeczytać o nowym sposobie poszukiwania czarnych dziur i możliwym istnieniu nowej klasy tych obiektów, mniejszych niż dotąd były znane.
„Pokazujemy, że jest jeszcze inna populacja, której nie badaliśmy podczas poszukiwań czarnych dziur. Astronomowie próbują zrozumieć wybuchy supernowych, sposób eksplozji supermasywnych czarnych gwiazd, powstawanie pierwiastków w supermasywnych gwiazdach. Gdybyśmy zatem mogli odkryć nową populację czarnych dziur, powiedziałoby nam to więcej o tym, które gwiazdy eksplodują, a które nie, z których powstaną czarne dziury, a z których gwiazdy neutronowe. To nowy obszar badań.” – powiedział Todd Thompson, profesor astronomii na Ohio State University, który jest głównym autorem badania.
Naukowcy od długiego czasu poszukują czarnych dziur. Zainteresowani są także gwiazdami neutronowymi. Oba obiekty powstają w wyniku przemian gwiazd, dlatego mogą zawierać cenne informacje o ziemskich pierwiastkach oraz o tym, w jaki sposób żyją i umierają gwiazdy. Do tego jednak potrzebna jest znajomość położenia czarnych dziur.
Czym są czarne dziury?
Czarne dziury to w rzeczywistości obszary w przestrzeni kosmicznej, które powstały w wyniku bliskiego położenia dwóch gwiazd. Między nimi powstaje tak silne oddziaływanie grawitacyjne, że materia czy nawet światło nie jest w stanie się wydostać. Dzieje się tak często na skutek umierania gwiazd, które się kurczą i eksplodują. Czarne dziury można wykryć używając w tym celu specjalistycznych teleskopów do badań aktywności gwiazd.
Od wielu lat specjaliści od czarnych dziur twierdzą, że mieszczą się one w przedziale od 5 do 15 mas Słońca. Dopiero latem 2017 roku w badaniach LIGO na galaktyce oddalonej 1,8 miliona lat świetlnych zauważano dwie czarne dziury – o masie 25 i 31 mas Słońca.
„Wszystkich to zaskoczyło. Nie tylko dlatego, że okazało się, że LIGO działa tak, jak się tego spodziewaliśmy, ale dlatego, że masy czarnych dziur okazały się tak ogromne. Nie obserwowano wcześniej czarnych dziur o takich masach.”
Nowa klasa czarnych dziur
Naukowcy zaobserwowali, że gwiazdy mieszczące się w pobliżu czarnych dziur zachowują się inaczej niż inne gwiazdy. W ostatnim czasie Profesor Todd Thompson z Uniwersytetu Stanowego w Ohio powiedział, że badacze odkryli gigantyczną gwiazdę, która orbituje wokół dużo mniejszego obiektu niż znane dotąd czarne dziury zaobserwowane w Drodze Mlecznej.
Takie odkrycie z pewnością otworzy nowy obszar badań. Dzięki temu może przyczynić się do rozwoju wiedzy o eksplozjach gwiazd i powstawaniu czarnych dziur.
Interesują Cię ciekawostki dotyczące kosmosu? Może zainteresuje Cię to: NIEZWYKŁE ZJAWISKO W KOSMOSIE! CO WYDARZYŁO SIĘ W DRODZE MLECZNEJ?
Dowiedz się więcej o sposobach na parujące szyby w samochodzie. Pisaliśmy o tym tu: JAK PORADZIĆ SOBIE Z PARUJĄCYMI SZYBAMI W SAMOCHODZIE? OTO NIEZAWODNY SPOSÓB!
Patrycja Hampelska