Jak podaje portal "Super Express", bez świadectwa pracy, które jest potwierdzeniem zatrudnienia lub bez zaświadczenia o wymiarze pracy, ZUS nie wliczy danego okresu do stażu pracy, co odbije się również na wysokości wypłacanego nam świadczenia emerytalnego. Nie brakuje osób, które o uzyskanie wspomnianych dokumentów walczą przez długie lata. Choć wciąż pojawiają się apele o to, aby rząd zajął się tym problemem, nadal kwestia ta nie doczekała się rozwiązania.

Polacy latami walczą o świadectwa pracy

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich systematycznie dostaje od Polaków skargi na to, że nie są w stanie udokumentować w ZUS-ie swojego stażu pracy. To ma niekorzystny wpływ na wysokość świadczenia, jakie jest im wypłacane.

Jak wskazują eksperci, problemem są głównie prywatne firmy, które w skrajnie niekorzystnych warunkach przechowują archiwalne dokumenty pracowo-płacowe. Sprzyjają im też luki w prawie, które sprawiają, że pracodawcy nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Składający wnioski o wydanie kopii tych świadectw, czekają na ich wydanie przez długie miesiące, a czasami wręcz lata. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają uwagę na to, że w obecnie funkcjonujących przepisach nie ma regulacji dotyczących terminu, w jakim miałyby one zostać wydane.

Świadectwo pracy/YouTube @WydawnictwoGOFIN
Świadectwo pracy/YouTube @WydawnictwoGOFIN
Świadectwo pracy/YouTube @WydawnictwoGOFIN

Problem stanowi również brak obowiązku dygitalizowania dokumentacji kadrowej. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają uwagę także na wysokość opłat skarbowych pobieranych za wydawanie tego rodzaju świadectw. Opłata ta wynosi ona maksymalnie 200 złotych.

To wpływa na wysokość świadczeń

Jeśli dana osoba nie jest w stanie przedłożyć wspomnianych dokumentów, ZUS może nie wliczyć danego okresu do stażu pracy, co zaniży wielkość zgromadzonego przez niego kapitału początkowego, a także wysokość renty, która uzależniona jest od przepracowanych lat.

W przypadku składki emerytalnej brak tych dokumentów może skutkować tym, że ZUS założy, że składka wypłacana była w kwocie minimalnej, a to będzie oznaczało wypłacenie świadczenia w kwocie niższej niż ta, która faktycznie przysługuje danemu emerytowi.

Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Zmierzyliście się z podobnym problemem?

To też może cię zainteresować: Doda nie kryła oburzenia tym, co spotkało ją na gali Bestsellerów Empiku. Padły wyjątkowo gorzkie słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Patrycja Markowska zdradziła, jak czuje się jej ojciec. Jej słowa nie napawają szczególnym optymizmem

O tym się mówi: Nie milkną echa słów Mamy Ginekolog. Nicole Sochacki-Wójcicka musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. NFZ wszczął kontrolę