Jak podaje portal "Money", w grudniu 2021 roku inflacja producencka wyniosła 14,2 proc. Jest to wynik, jakiego nie widzieliśmy od 1996 roku. Jej poziom jest wyższy niż ten, jaki prognozowano. Co to oznacza dla Polaków?

Czym jest inflacja producencka i dlaczego ma dla nas znaczenie?

Inflacja producencka obrazuje to, jak przedstawia się zmiana cen w przemyśle. Brane są tu pod uwagę ceny, jakie producent musi zapłacić za dostarczone produkty. Jeśli ona rośnie, rosnąć będzie również inflacja konsumencka, bo to tylko kwestią czasu jest moment, w którym producenci przeżucą wzrost cen na klientów.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Inflacja producencka w listopadzie ubiegłego roku wyniosła 11,8 proc., co było wynikiem najwyższym od grudnia 1997 roku. Przez 24 lata nie dobiła nigdy do tak wysokiego poziomu. I każdy kto myślał, że ten wysoki wynik nie zostanie pobity, był w ogromnym błędzie. W grudniu 2021 roku wzrósł względem poprzedniego roku o 14,3 proc. Z taką sytuacją miliśmy do czynienia w maju 1996 roku - wówczas inflacja producencka osiągnęła poziom 14,3 proc.

Eksperci wskazują, że wysoka inflacja konsumencka to z jednej strony wynik czynników zewnętrznych, ale także zjawisk występujących na krajowym rynku. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim "ekspansywnej polityki gospodarczej ostatnich lat i boomu konsumpcyjnego".

Wysoka inflacja konsumencka może przełożyć się na to, że inflacja konsumencka w styczniu tego roku może zbliżyć się do wartości dwucyfrowej i osiągnąć poziom bliski 10 proc.

Obawiacie się tego, jak duże wzrosty cen mogą przynieść kolejne miesiące?

To też może cię zainteresować: Ważna informacja dla seniorów. Ile wyniosła w Polsce najniższa emerytura

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nipokojące doniesienia na temat Piotra Żyły. Czy skoczka zabraknie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

O tym się mówi: IMGW w publikuje eksperymentalną prognozę długoterminową na 2022 rok. Czy czeka nas sroga zima