Każdemu z nas zdarza się popełnić pewne bledy związane z pielęgnacją roślin. Jednym z najczęstszych jest przelanie rośliny. Zazwyczaj, gdy kwiat nie jest trawiony przez żadne choroby, a mimo wszystko nie wygląda dobrze, winne tej sytuacji najczęściej jest podlewanie – rośliny mają za dużo lub za mało wody.
Najczęstsze oznaki przelania. Jak poznać co dolega roślinie?
Rozpoznanie przelanej rośliny jest naprawde trudne. Zdarza się, że kwiaty mają zbyt dużo wody wyglądają często tak samo jak te, które mają jej zdecydowanie za mało. Wszystko dlatego, że topią się z braku tlenu. Jak to możliwe? Do procesu wzrostu rośliny potrzebna jest nie tylko woda, ale również tlen. Niewielu wie, że korzeniu rośliny absorbują tlen także z ziemi, dlatego też jeśli gleba jest cały czas mokra, roślina wręcz dusi się, nie mając odpowiedniego dostępu do tlenu.
Do popularnych sygnałów przelewania kwiatów jest także więdnięcie oraz brązowienie liści. Zwykle oznacza to niewłaściwe podlewanie, jednak łatwo można zorientować się, czego brakuje naszym roślinom.
Aby sprawdzić co tak naprawdę dolega roślinie należy dotknąć jej liści. Gdy kruszą się w dłoniach, to znak, że nasze kwiaty zdecydowanie potrzebują więcej wody. Z kolei gdy są wiotkie i bardzo miękkie – trzeba ograniczyć podlewanie ich.
W liściach roślin magazynuje się także nadmierna ilość wody. Kiedy roślina jest przelana dochodzi do obrzęku. Liście stają się wtedy nabrzmiałe.
Liście mogą także żółknąć, a ich czubki brązowieć. Innym ważnym objawem, którego nie można zignorować, jest spadanie liści. W momencie, gdy pąki naszych kwiatów nie otwierają się, a część wypadających liści jest młoda, prawdopodobnie trzeba przystopować z podlewaniem.
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MINISTER PRZEKAZAŁ PIORUNUJĄCĄ WIADOMOŚĆ. LICZBA MUTACJI KORONAWIRUSA JEST OGROMNA! CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? CO ZE SZCZEPIONKĄ
O tym się mówi na świecie: PODRÓŻE TYLKO DLA ZASZCZEPIONYCH. PIERWSZE FIRMY Z BRANŻY ZMIENIAJĄ ZASADY KORZYSTANIA ZE SWOICH USŁUG. O CZYM MOWA