Jak podaje portal "Pikio", resort zdrowia zwrócił się do Polek z bardzo ważnym apelem. Tej sprawy nie powinna bagatelizować żadna z nas. Warto pamiętać, że epidemia koronawirusa nie jest jedynym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Co roku umiera z tego powodu wiele kobiet, nie wolno tego lekceważyć.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak ważna jest profilaktyka

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko przypomina o tym, jak ogromne znaczenie w przypadku chorób onkologicznych jest profilaktyka i wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Przypomniała o tym w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi.

"Jest to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka. Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet. Dlatego zachęcam wszystkie panie, aby skorzystały z badań profilaktycznych - bo one dają szanse na wczesne wykrycie, a wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje szanse na stuprocentowe wyleczenie. Drogie panie, korzystajcie z badań profilaktycznych. Ja staram się korzystać z nich regularnie. Badajmy się!"- apeluje wiceminister.

To naprawdę ważne

Rak piersi stanowi 21 procent wszystkich chorób nowotworowych wykrywanych u kobiet i stanowi drugą z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet. Niestety w naszym kraju odsetek wyleczonych pacjentek jest niższy niż w wielu krajach. Wpływ na to ma m.in. późne wykrywanie zmian spowodowane zbyt rzadkim badaniem się pań w Polsce.

Nowotwór w pierwszym, dającym najlepsze rokowania stadium przebiega w sposób bezobjawowy. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o regularnym samoadaniu, a także o mammografii i badaniu USG. Dotyczy to w sposób szczególny kobiet, które ukończyły 45 rok życia.

Co powinno nas zaniepokoić

Do najczęściej występujących symptomów raka piersi należą następujące objawy: asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki, zaczerwienienie skóry na piersi lub pojawienie się owrzodzenia, jednostronny wyciek z brodawki, wyczuwalny guzek, powiększenie węzłów chłonnych, zmiana struktury skóry piersi, a także ból.

Wśród czynników wpływających na wystąpienie tego nowotworu wymienia się m.in. czynniki genetyczne, późną menopauzę, długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej, nadwaga i otyłość, mała aktywność fizyczna, późne urodzenie pierwszego dziecka, niezdrowa dieta, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.

Pamiętacie o profilaktyce?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: