Dowód osobisty to podstawowy dokument, który powinien mieć każdy pełnoletni Polak (posiadać je mogą również osoby niepełnoletnie). Dzięki niemu jesteśmy w stanie potwierdzić swoją tożsamość i obywatelstwo.

Dokument ten jest nieodzowny przy wizycie w banku, na poczcie czy w jakimkolwiek urzędzie. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować ważność swojego dowodu i wymieniać go na czas – inaczej można wpaść w niezłe tarapaty.

Teraz także osoby, które mają dowód już kilka lat, muszą wziąć pod uwagę zmiany, które wprowadza Ministerstwo Cyfryzacji. Portal Pikio podsumował planowane modyfikacje. Co ma się zmienić i czy trzeba będzie wyrabiać nowy dowód?

Dowód osobisty. Źródło: Youtube
Dowód osobisty. Źródło: Youtube

Ważne zmiany dla posiadaczy dowodów osobistych

Już teraz wiadomo, że nasz dowód osobisty będzie musiał spełniać kilka ważnych warunków. Zapowiadane modyfikacje są o tyle istotne, że Polacy będą musieli dostosować się do nich, tak, by dokument był zgodny z przepisami. To szczególnie ważne dla tych z nas, którzy nie wymieniali dowodu w ciągu ostatnich kilku lat.

Ważne unijne rozporządzenie zaczęło obowiązywać w sierpniu 2019 roku. Za jego sprawą Polska ma obowiązek dostosowania dowodów osobistych do standardów, które muszą spełniać państwa członkowskie. Chodzi o aspekt wizualne, a także dane, które znajdują się w warstwie elektronicznej dowodu.

- Wkrótce w dowodach osobistych zamieszczane będą odciski palców – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Dowód osobisty. Źródło: Youtube
Dowód osobisty. Źródło: Youtube

Dane te będą dostępne w warstwie elektronicznej właściciela dowodu, dostęp do nich będzie mieć straż graniczna oraz uprawnione organy policji. Nowe dowody osobiste będą wydawane na 1, 5 lub 10 lat.

Co ważne, odcisków palców nie będzie się pobierać od osób poniżej 12. roku życia i tych, u których z różnych przyczyn nie da się tego zrobić, jednak dowody w tym drugim przypadku będą ważne tylko przez rok, z kolei te dla dzieci do 12. roku życia – na 5 lat. Reszta dowodów będzie ważna przez 10 lat.

Kraje członkowskie UE muszą dostosować się do wspomnianych przepisów do sierpnia 2021 roku.

Przypomnij sobie o… WIEŚCI NA TEMAT NADCHODZĄCYCH DNI NIE SĄ NAJLEPSZE. PRZED NAMI DOŚĆ SPORE ZAŁAMANIE POGODY

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: URZĘDNICY WPROWADZĄ DALSZE ZMIANY DO ŚRÓDMIEJSKIEJ STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA. KTÓRE ZAPISY ULEGNĄ MODYFIKACJI

Portal Życie pisał również o… NIEBAWEM ROZPOCZNĄ SIĘ PRACE NAPRAWY USZKODZONEGO RUROCIĄGU W WARSZAWIE. RAFAŁ TRZASKOWSKI WYZNACZA TERMIN ZAKOŃCZENIA PRAC