Jak podaje portal "Biznes Info", jak wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji do końca 2020 roku 102 tysiące młodych Polek i Polaków osiągnie pełnioletniość i będzie składało wniosek o wydanie dowodu osobistego. Dobra wiadomość jest taka, że będą mogli skorzystać z możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną.

Ministerstwo Cyfryzacji o dowodach osobistych

W ubiegłą środę (16 września) Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że do końca roku w dorosłość wkroczy 102 tysiące Polaków, którzy urodzili się w 2002 roku. W poszczególnych miesiącach będzie to wyglądało następująco: w okresie od 15 do 30 września 17 699 osób, w październiku 29 952, listopadzie 26 909 a w grudniu 27 351 osób.

By mieć możliwość korzystania w pełni z przysługujących pełnoletnim obywatelom praw, niezbędne jest wyrobienie dowodu osobistego. Żeby złożyć odpowiedni wniosek nie trzeba już osobiście stawiać się w urzędzie i czekać w kolejce. Można to zrobić zdalnie, do czego wszystkich młodych ludzi zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Bo jak nie wy, to kto?

"Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)" - można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Jednak aby móc skorzystać z tej możliwości konieczne jest założenie profilu zaufanego, czego można dokonać m.in. za pośrednictwem bankowości internetowej.

Następnie z pomocą profilu zaufanego możemy wypełnić odpowiedni wniosek online. Wydany tegorocznym osiemnastolatkom dowód osobisty będzie się różnił od tego, jaki posiadają ich rodzice, choć na pierwszy rzut oka raczej trudno będzie dostrzec różnicę. Na czym polega zmiana?

YouTube

Nowe dowody osobiste

Dowody wydawane po 4 marca 2019 roku wyposażone są w specjalną warstwę elektroniczną. Elektroniczny dowód osobisty to duże udogodnienie. Dlaczego?

"E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach"- wynika z informacji przedstawionych w ubiegłym roku przez Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego.

YouTube

Jednocześnie zapewnił, że nasze dane są zabezpieczone przed osobami trzecimi.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Niektóre osoby mają szansę na otrzymanie wyższej emerytury. O co dokładnie chodzi i jakie są wymagania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ich kariera legła w gruzach wraz z odejściem z „M jak miłość”. Zapomniane gwiazdy popularnej produkcji

O tym się mówi: Meteorolodzy nie mają wątpliwości i wiedzą, jaka pogoda czeka nas do końca września. Radość dla grzybiarzy, czy pojawi się babie lato