Od wielu lat zarobki księży budzą wśród społeczeństwa wiele kontrowersji. Jak jednak kształtują się pensje pozostałych osób, które również mocno zaangażowane są w codzienne prace w kościele oraz na plebanii?

Jak wyglądają pensje osób pracujących w kościele?

Jak doskonale wiemy Kościół Katolicki finansowany jest z podatków Polaków. Kontrowersje nieustannie narastają jednak wokół zarobków duchownych i tego w jaki sposób są oni rozliczani z podatków. Okazuje się, że państwo nie egzekwuje od nich odprowadzenia podatków np. z datków, które zbierają podczas mszy. Jak jednak kształtują się zarobki organistów, kościelnych czy też gosposi?

Jak informuje portal Super Biznes w przypadku gosposi umowa jaką otrzymują jest zależna od tego, jak dokładnie wygląda ich praca. Jeśli gosposia nieustannie pracuje na plebanii czyli po prostu mieszka na niej to otrzymuje najczęściej umowę zlecenie. Niektóre z pań traktują jednak funkcję gosposi jako zwykłą pracę i są obecne na plebanii tylko w ściśle określonych godzinach. W tym przypadku ich zatrudnienie odbywa się na zasadzie umowy o pracę. Jak jednak informuje portal, zarobki w obu przypadkach są bardzo zbliżone i wynoszą około 2000 złotych na rękę.

Drugą bardzo ważną funkcją, bez której niemożliwe byłoby sprawowanie mszy jest funkcja kościelnego. Jest on odpowiedzialny nie tylko za czystość świątyni, obsługę dzwonów oraz porządkowanie posesji dookoła kościoła, ale także za przygotowanie księży do mszy. Jak informuje portal mężczyźni pełniący tę funkcję mogą liczyć na pensję około 2600 złotych miesięcznie netto.

Rozbieżności są bardzo duże!

Kolejną ważną osobą w każdym kościele jest organista. Jest on odpowiedzialny za oprawę muzyczną wszystkich uroczystości liturgicznych, które mają miejsce w świątyni. Jak się okazuje, nie zawsze są to osoby z wyższym wykształceniem. Często księża decydują się zatrudnić do tej funkcji osobę, której pasją jest muzyka.

Szacunki portalu praca.pl wskazują, że organiści zarabiają około 1500 złotych. Pamiętajmy jednak, że praktycznie żaden z organistów nie jest w kościele zatrudniony na pełen etat!

Jak jednak kształtują się zarobki samych księży? Ta kwestia jest uwarunkowana od wielu czynników, ale przede wszystkim od wielkości parafii i majątku gminy do której należy. W przypadku niektórych bardzo małych miejscowości, księża zarabiają czasem tylko 800 złotych miesięcznie. Jednak według doniesień Gazety Krakowskiej, proboszcz krakowskiej parafii zarabia nawet ponad 10 000 złotych!

Jak informował portal "Życie": RZĄD JEST NIEUGIĘTY! POLACY ZOSTANĄ OBCIĄŻENI NOWĄ OPŁATĄ. OD TEJ DECYZJI NIE MA JUŻ ODWROTU

Przypomnij sobie: SPORA GRUPA POLAKÓW OTRZYMA NOWĄ ZAPOMOGĘ OD PAŃSTWA? DODATEK DO EMERYTURY ZAPOWIADA RZECZNIK RZĄDU, POD GŁOSOWANIE POSŁÓW TRAFI USTAWA

Portal "Życie" pisał również: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, POJAWIŁO SIĘ NOWE OGNISKO W JEDNYM Z SUPERMARKETÓW. SANEPID POSZUKUJE KLIENTÓW, MOGLI SIĘ ZARAZIĆ