W minioną sobotę miało miejsce uroczyste otwarcie kościoła św. Mikołaja, w którym uczestniczyła między innymi prezydent Gdańska, zakonnicy, parafianie, konserwatorzy i inżynierowie, którzy pracują nad przywróceniem świątyni do jej czasów świetności.

„Każdy z braci bardzo przeżywał fakt, że bazylika została zamknięta. Tym bardziej cieszymy się, że w dzień św. Dominika - założyciela naszego zakonu - może być ona ponownie otworzona” – mówił ojciec Paweł Kozacki.

Długi i potrzebny remont

Dla przypomnienia, świątynia jest nieczynna od października 2018 ze względu na zły stan techniczny grożący katastrofą budowlaną.

Na chwilę obecną wystarczająco zabezpieczono już kościół ale nadal trwają prace remontowe. Zamknięta jest w dalszym ciągu zakrystia oraz nawa południowa.

Prace konserwatorskie wspierają władze miasta, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także liczni darczyńcy.

Do tej pory na ten cel wydano już ponad 2,4 miliona złotych.

To też może cię zainteresować: Gdańsk: kolejne zakwity sinic na gdańskich kąpieliskach. Wiadomo, które z nich są dzisiaj zamknięte

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pomorskie: kilkadziesiąt nowych przypadków COVID-19 w województwie. Nowe dane na poniedziałek

O tym się mówi: Gdańsk: wkrótce rozpocznie się remont na kilku cmentarzach. Będzie kilka tysięcy więcej miejsc