Strzyżak jeleni, nazywany przez wielu "latającym kleszczem”, jest nowym zagrożeniem w polskich lasach. Jak się przed nim chronić?
Latające kleszcze atakują ludzi i zwierzęta w polskich lasach
Strzyżaki jelenie występują w Polsce i innych krajach o umiarkowanym klimacie. Żywią się krwią ludzką i zwierząt.
Ten niewielki owad ma zaledwie 5-6 mm długości. Strzyżaki jelenie nie są kleszczami, jednak ich zachowanie jest bardzo podobne.
"Latające kleszcze” po znalezieniu żywiciela zrzucają swoje przezroczyste skrzydła i szukają odpowiedniego miejsca na ciele. Mogą wejść w każdy otwór – nawet pod powiekę, czy do ucha.
Dlatego po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Bardzo łatwo jest paść ofiarą strzyżaka jeleniego.
Jak się chronić przed "latającymi kleszczami”?
Niestety nie mamy dobrych wieści. Na odstraszenie strzyżaków jelenich wciąż nie ma sprawdzonych i skutecznych sposobów. Warto jednak do lasu wybierać ubrania w jasnych barwach.
Choć wiele osób przypuszcza, że "latające kleszcze” przenoszą boreliozę, nie ma na to jednak jasnego potwierdzenia.
Ugryzienie przez strzyżaka jeleniego nie boli. W pierwszym momencie nawet tego nie poczujemy. Dopiero w przeciągu trzech dni na naszej skórze w miejscu ugryzienia powstanie bąbel. Miejsce to będzie boleć i swędzieć nawet przed kilka tygodni lub miesięcy.
Niektóre osoby mogą mieć również reakcję alergiczną p ugryzieniu "latającego kleszcza”. Wówczas w miejscu ugryzienia pojawi się silny rumień.
Jak informował portal „Życie: PLOTKI O ELŻBIECIE JAWOROWICZ POTWIERDZIŁY SIĘ. GŁÓWNA ZAINTERESOWANA KOMENTUJE MEDIALNE DONIESIENIA
Przypomnij sobie: KRZYSZTOF CUGOWSKI ZNALAZŁ SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ. „ROK, DWA PRZEŻYJĘ BEZ GRANIA, ALE CO DALEJ?”. JEGO EMERYTURA NIE WYSTARCZA NA WIELE
Portal „Życie” pisał również: DO SEJMU WPŁYNĄŁ WNIOSEK O WOTUM ZAUFANIA DLA RZĄDU. PODCZAS WYSTĄPIENIA MATEUSZA MORAWIECKIEGO PADŁY BARDZO OSTRE SŁOWA