Wszystko wskazuje na to, że osoby, które zastanawiają się nad zakupem własnego „M”, będą miały powód do radości. Wszystko dzięki nowemu rządowemu pomysłowi.

Rząd przedstawił projekt ulgi dla tych, którzy kupią nieruchomość

Zakup mieszkania od zawsze wiązał się z ogromem kosztów. Zazwyczaj pierwsze mieszkanie kupowane jest na kredyt, który zawsze posiada (często niemałe) oprocentowanie, a także dodatkowe opłaty.

Wiele osób nie decydowało się na zakup własnego mieszkania, obawiając się zbyt dużego zobowiązania i kwot, z którymi się to wiąże – do ceny mieszkania często trzeba doliczyć koszty kredytu, nawet przy kupnie za gotówkę dochodzi jeszcze kwestia opłat notarialnych oraz podatku.

Rząd planuje zniżki, które mają sprawić, że więcej Polaków zdecyduje się jednak na zakup własnego mieszkania. Jakie będą zasady i komu przysługiwać będą zniżki?

Projekt mówi o tym, że ci, którzy kupią pierwsze mieszkanie, będą mogli odliczyć od swojego dochodu określoną kwotę. Jak podaje Interia, aktualnie jest to w trakcie dyskusji.

Trwają rozmowy na temat wysokości ulgi do odliczenia – mówi się o kwotach między 4,6 a 12 tys. zł, a ulga prawdopodobnie będzie trwała od 3 do 5 lat. To jeszcze nie wszystko.

Według Ministerstwa Rozwoju potrzebne jest także ułatwienie funkcjonowania społecznych agencji najmu – wszystko dlatego, że ich działaniom przyświeca jeden ważny cel, pomoc innym.

- Lokatorom pomagamy pozyskać tańsze lokum i oferujemy dodatkowe wsparcie, a właścicielowi gwarantujemy, że otrzyma czynsz przez cały okres trwania umowy, nawet, gdy lokator nie będzie płacił – opowiada przedstawicielka jednej z agencji.

Rozważa się również wprowadzenie ulg w podatku PIT dla tych, którzy kupują mieszkania z rynku pierwotnego albo budują dom jednorodzinny na swojej działce – ma to być tzw. ulga na zasiedlenie. Jej wysokość będzie zależna od tego, ilu członków liczy rodzina (przewagę będą mieć wielodzietni), zaś wysokość ulgi będzie zależała od kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Biorąc pod uwagę wyliczenia na przykładzie IV kwartału 2019 roku, gdyby w 2020 roku była możliwość dokonania odliczeń, osoba bezdzietna mogłaby odliczyć sobie od podatku 4 597 zł, przy jednym dziecku – 5 746,25 zł, przy dwójce – 6 895,50 zł, przy trójce – 8 044,75 zł.

Z kolei małżeństwa bezdzietne dostałyby 9 194 zł, z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł, z dwójką – 11 492,50 zł, a z trójką – 12 641,75 zł ulgi.

Wiadomo już, że z odliczeń skorzystają osoby do 35 roku życia (gdy mowa o małżeństwie, liczy się wiek młodszej osoby), będą istniały także sprecyzowane parametry wielkościowe. Ulga będzie obowiązywała tylko na pierwszą nieruchomość, a preferencyjne warunki będą dotyczyć rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Przypomnij sobie o… KIEDY BĘDZIE MOŻNA IŚĆ DO LEKARZA? POLACY CZEKAJĄ NA OTWARCIE PRZYCHODNI

Jak informował portal Życie: WIEDZIAŁ, ŻE ZAKAŻA. ODMÓWIŁ LECZENIA I WIELOKROTNIE POJAWIAŁ SIĘ W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Portal Życie pisał również o… LEŚNICY APELUJĄ DO POLAKÓW O SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ. BLISKIE SPOTKANIE Z TYM GADEM MOŻE SIĘ OKAZAĆ BRZEMIENNE W SKUTKACH