Każdy otrzymuje indywidualnie wyliczoną emeryturę. Wynika to z różnic w ilości przepracowanych lat, a także z rodzaju zajmowanego stanowiska, a więc od zarobków i wysokości podatku.

Teraz okazuje się jednak, że wpływ na wysokość świadczeń ma również płeć. Mało kto zwraca uwagę na to, że emerytury kobiet często są dużo niższe niż mężczyzn. Powód tego jest szokujący, choć na świecie nie brakuje krajaów, gdzie stosowane są tego typu rozwiązania.

Emerytura kobiet nawet o 20% niższa niż mężczyzn

Według statystyk z 2018 roku, emerytury kobiet w Unii Europejskiech średnio są o 30% niższe niż mężczyzn. Przyglądając się danym wyraźnie widać duże różnice w świadczeniach panów i pań w tym samym wieku. Największe są w przypadku Luksemburgu, gdzie wynoszą nawet 43%.

Tuż za Luksemburgem znalazła się Malta, Holandia, Austria, Cypr i Niemcy. Mimo, że w Polsce stosunkowo nie ma tak dużych różnić niż w wymienionych krajach, to jednak sytuacja wciąż nie wygląda najlepiej.

Dla przykładu w Estonii różnica w świadczeniach kobiet i mężczyzn wynosi 1%, a w Danii jedynie 7%. Z kolei w Polsce mówi się o emeryturach niższych nawet o 20%.

Skąd wynikają różnice w świadczeniach?

Jak się okazuje, wpływ na to, że kobiety otrzymują mniejszą emeryturę od mężczyzn ma fakt, że według statystyk żyją dłużej. To oznacza, że dłużej pobierają świadczenia. Oczywiście głównym powodem będzie niższa pensja za wykonaną pracę.

Dane nie pozostawiają złudzeń! Aż 15% emerytów w Europie jest zagrożonych ubóstwem, przy założeniu, że są to osoby otrzymujące poniżej 60% krajowej mediany. Najwięcej takich przypadków występuje tam, gdzie świadczenia były wyrównywane.

Eurostat przekonuje, że każdego roku różnica między emeryturą kobiet a mężczyzn coraz bardziej się zaciera.

Polecamy także: WIELU POLAKÓW ZOSTANIE POZBAWIONYCH PRACY. WSZYSTKO PRZEZ EMERYTURY

Może zainteresuje Cię to: NIEPOKOJĄCE WYLICZENIA DOTYCZĄCE POLSKICH EMERYTÓW. STAWKA, ZA KTÓRĄ MUSZĄ PRZEŻYĆ JEST NIEWYOBRAŻALNIE NISKA

Portal "Życie" informował o: POLACY MOGĄ LICZYĆ NA KOLEJNE DOPŁATY OD PAŃSTWA. KTO ZAŁAPIE SIĘ NA DODATKOWĄ GOTÓWKĘ