Zgodnie z tym, co ustalił rząd, uchwalona waloryzacja będzie kwotowo – procentowa, oznacza to, że o minimum 70 złotych brutto, czyli 57,70 zł na rękę wzrosną od 1 marca 2020 roku emerytury i renty.

Zgodnie z przyjętą w czwartkowy wieczór ustawą o waloryzacji, najniższa emerytura Polsce wyniesie 1200 złotych brutto (1000,70 zł netto).

Jak podaje „Business Insider”, posłowie jednogłośnie przyjęli ustawę o waloryzacji emerytur i rent. Nowelizacja ustawy trafiła już na biurko prezydenta.

Zgodnie z nią wysokość emerytur i rent od 1 marca 2020 roku zwiększy się o 3, 24 procent, jednakże nie będzie to suma nisza niż 70 złotych brutto.

Większa waloryzacja świadczeń dotyczyć będzie blisko 6 mln polskich emerytów

Jak się okazuje na waloryzacji skorzystają najwięcej skorzystają osoby, których emerytura nie przekracza 2160,49 zł brutto miesięcznie. W Polsce szacuje się około 6 mln takich osób.

Wzrostowi ulegną także renty: rodzinne i socjalne, te wynikające z pełnej i częściowej niezdolności do pracy, a także najniższe emerytury. Wszystkie dodatki do rent i emerytur objęte zostaną procentowym wskaźnikiem waloryzacji.