W ostatnim czasie w Sejmie pojawił się projekt mówiący o dodatkowych dopłatach dla hodowców zwierząt w Polsce. Mają one pozwolić rolnikom na zapewnienie właściwych warunków czworonogom.

Program Krowa+

Senat jednomyślnie zagłosował za nowym projektem, Sejm również zdecydował się na przyjęcie nowego pomysłu. Pozostało już tylko czekać na podpis prezydenta.

Projekt zakłada dodatkowe dopłaty dla hodowców zwierząt. Miałoby to być 595 zł rocznie na krowę mleczną, 329 zł na krowę „mamkę” za dostęp do wybiegów (jeśli będzie mogła korzystać z zewnętrznych wybiegów również od 16 października do 14 marca), 185 zł za wypas na krowę mleczną (jeśli będzie ona wypasana co najmniej przez 120 dni), a także 301 zł na lochę oraz 24 zł na tucznika.

By otrzymać dodatkowe pieniądze, hodowcy zwierząt będą musieli poprawić warunki, w jakich przebywają czworonogi, ponad normy. Jeśli ustawa zostanie podpisana, wejdzie w życie już 15 marca tego roku – poza przepisem dotyczącym składania oświadczeń, który będzie wprowadzony już od 1 marca 2020 roku.

Według zapisów ustawy rolnik, który chce uzyskać dopłatę, musi zapewnić zwierzęciu powierzchnię o minimum 20% większą niż wymagana minimalna, dostęp do pastwiska lub wybiegu. Według Centrum Informacyjnego Rządu budżet przeznaczony na te działania to 50 milionów euro w ramach akcji „Dobrostan zwierząt”.

Wspomniana akcja jest ujęta w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dopłaty mają być dla rolników formą rekompensaty za konieczność zapewnienia zwierzętom lepszych warunków.

Według CIR z dopłat skorzysta ok. 65 tys. osób godujących krów i świń.

Dokładne informacje na temat warunków i trybu otrzymywania dopłat będą zawarte w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Hodowcy zwierząt będą mogli ubiegać się o dodatkowe środki także drogą elektroniczną, korzystając z formularza eWniosekPlus, jednak ta forma będzie możliwa tylko dla osób, które nie odnotowały w gospodarstwie zmian w stosunku do stanu sprzed roku, a także mają gospodarstwo o wielkości do 10 ha.

Osoby, które będą chciały skorzystać z dodatkowych środków, będą musiały złożyć wniosek w terminie od 1 marca do 15 kwietnia.

Przypomnij sobie o… PAŃSTWO ODDAJE POLAKOM PIENIĄDZE. KOŃCZY SIĘ CZAS NA ODZYSKANIE GOTÓWKI. CO TRZEBA ZROBIĆ

Jak informował portal Życie: PARAFIANIE OFIAROWALI KSIĘDZU PO KOLĘDZIE REKORDOWĄ SUMĘ. W ZAMIAN PROBOSZCZ OBIECAŁ IM KONCERT POPULARNEGO ZESPOŁU

Portal Życie pisał również o… KOLEJNE ZMIANY W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM. BLISKO 40 TYSIĘCY POLSKICH KIEROWCÓW MOŻE STRACIĆ SWOJE UPRAWNIENIA