Początek roku to czas, w którym Polacy mogą się spodziewać dodatkowych środków. Otrzymają zwrot podatku, mogą także odzyskać swoje nadpłaty.

Suma, jaką państwo musi oddać obywatelom, to aż 5,5 miliarda złotych. Zostało mało czasu, by móc ubiegać się o pieniądze.

Wielu Polaków opłaca składki i nie do końca kontroluje, co dalej dzieje się z ich pieniędzmi. Tymczasem można odzyskać naprawdę sporo gotówki.

Jak odzyskać nadpłaty w ZUS?

ZUS zakończył już rok i przesłał do Polaków aż 3,1 miliona listów dotyczących składek. Pisma trafiły do wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

W zestawieniu znajdowały się informacje o wpłatach przekazanych na indywidualny numer konta w 2019 roku. Od przyszłego roku te same dane nie doczekają się formy listownej – ZUS prześle je do właścicieli firm w formie elektronicznej.

Osoby, które otrzymały pismo, powinny uważnie je przeczytać. Znajduje się w nim informacja na temat wszystkich składek przesłanych do ZUS.

Najłatwiejsza sytuacja to zobaczenie zera na podsumowaniu – oznacza to, że nie ma niedopłat ani nadpłat, a środki zostały prawidłowo zapłacone. Jednak niektórzy Polacy mają na swym koncie nadpłatę. Jak ją odzyskać?

ZUS szacuje wartość nadpłat na 5,5 miliarda złotych, zaś najwyższą nadpłatą jest aż 30 milionów złotych. Gdy przypadkiem nadpłaciliśmy składki, możemy przekazać je na poczet spłaty kolejnych miesięcy.

Polacy, którzy chcieliby odzyskać swoje pieniądze, mogą zwrócić się do ZUS z prośbą o zwrot kwoty nadpłaty. ZUS obowiązuje 30-dniowy termin na zwrócenie nam środków.

Taki wniosek można przesłać listownie albo skorzystać z PUE ZUS.

W przypadku zamknięcia firmy jest to nieco bardziej skomplikowane – wtedy Polaków obowiązują pewne ograniczenia czasowe. Na odzyskanie swoich pieniędzy możemy czekać aż 5 lat.

W chwili obecnej ZUS powinien oddać zamkniętym firmom niemal 600 milionów złotych.

Przypomnij sobie o… ZUS KONTROLUJE OSOBY NA ZWOLNIENIACH LEKARSKICH. POLACY KRĘCĄ, JAK MOGĄ. NA L4 ROBIĄ ZAKUPY, RĄBIĄ DREWNO NA OPAŁ I OKLEJAJĄ SAMOCHODY

Jak informował portal Życie: SZYKUJĄ SIĘ KOLEJNE PODWYŻKI CEN. ZMIANY DOTKNĄ WSZYSTKICH POLAKÓW

Portal Życie pisał również o… BĘDĄ REKOMPENSATY ZA PRĄD. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY JE OTRZYMAĆ