Od kilku miesięcy w Polsce funkcjonuje nowy projekt – Pracownicze Plany Kapitałowe. Po tym czasie można zaobserwować pewne zjawiska.

Przede wszystkim widoczne jest, że program w ciągu trzech miesięcy dostarczył zysków w wysokości od kilku do kilkunastu procent. Z racji tych różnic można zaobserwować, że każdy z funduszy w inny sposób rozporządza pieniędzmi płatników.

Według ustawy o PPK istnieją zasady dotyczące inwestowania pieniędzy emerytów. Nie każdy fundusz ich przestrzega.

Komisja Nadzoru Finansowego zaznacza, że fundusze otrzymały rok na dostosowanie się do tych wymogów, jednak nie znaczy to, że do tej pory nie obowiązują ich żadne zasady.

Zarobki PPK

Ze względu na fakt, że fundusze PPK rozpoczynały działalność w różnych terminach, trudno jest porównać ich zarobki. By przedstawić szczegółowe podsumowanie finansów, należy poczekać.

Biorąc pod uwagę ostatnie trzy miesiące, najlepiej radzą sobie fundusze Nationale-Nederlanden PTE. W zeszłym miesiącu straty odnotowało 66 funduszy, z których najgorzej poradziły sobie BNP Paribas oraz Investor – ich straty wynoszą 1,4%.

Na co przeznaczone zostały pieniądze członków PPK?

Według ustawy o PPK każdy z funduszy ma obowiązek zmieszczenia się w limitach inwestycyjnych. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z zasadami każdy fundusz inwestuje co najmniej 40% aktywów w akcje z indeksu WIG20, czyli największe spółki, minimum 20% w spółki zagraniczne, należące do krajów OECD, nie więcej niż 20% w średnie firmy z mWIG40 oraz najwyżej 10% w najmniejsze spółki z sWIG80 lub NewConnect.

Te zasady są istotne, gdyż gwarantują one bezpieczeństwo środków, które odkładają Polacy na przyszłe emerytury.

Przypomnij sobie o… PROBOSZCZ NAKAZAŁ WIERNYM PROWADZENIE EWIDENCJI DATKÓW I ZBIERANIE PIENIĘDZY PO DOMACH. JAK TŁUMACZY SWÓJ POMYSŁ

Jak informował portal Życie: CHCESZ PŁACIĆ NIŻSZE RACHUNKI ZA PRĄD? BĘDZIE KU TEMU OKAZJA. JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU "MÓJ PRĄD"

Portal Życie pisał również o… CZY TO KONIEC 500 PLUS JAKIE ZNAMY? RZĄD CHCE ZMIENIĆ WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA. KTO DOSTANIE MNIEJ PIENIĘDZY