Już w 2019 roku Polacy mocno odczuli podwyżki cen. Okazuje się, że to jeszcze nie koniec – najgorsze może być dopiero przed nami.

Szykują się duże podwyżki w branży spożywczej. Wszystko przez wydatki, jakie generuje produkcja żywności.

Ogromny wpływ na obecną sytuację mają coraz wyższe stawki, które otrzymują pracownicy, droższy prąd dla firm, nowe przepisy oraz podatki, dyrektywy środowiskowe UE, a także zmiany klimatyczne oraz epidemie.

Biorąc pod uwagę fakt, że silnie konkurujące między sobą sklepy sprzedają produkty z bardzo niską marżą, muszą podnieść ceny towarów, by pokryć wszystkie koszty.

Inflacja w Polsce wciąż jest na wysokim poziomie i jest szansa, że tak pozostanie – to znaczyłoby, że w drugiej połowie roku nie nastąpią obniżki cen produktów, jak wcześniej sądzili niektórzy ekonomiści.

Jakie produkty spożywcze podrożeją?

Według ekspertów podrożeją przede wszystkim napoje (ze względu na podatek od cukru) oraz wieprzowina (w związku z ASF). Wyższe ceny będzie miało także jedzenie, które wymaga energochłonnej produkcji, czyli wypieki oraz nabiał.

W Polsce branża spożywcza jest silnie rozwinięta i ma aż 9-procentowy udział w unijnym sektorze spożywczym, a w 2020 roku ze względu na większy popyt na żywność w Polsce i za granicą przewiduje się, że wzrośnie on o 4%.

Jednak dość niepokojące są upadki przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mięsnym – ich powodem są m.in. bardzo niskie marże. Duże sieci sklepów także mają problem z utrzymaniem zysków.

Eksperci przewidują, że w 2020 roku w najcięższej sytuacji będą małe oraz średnie firmy zajmujące się produkcją żywności. Niemal 80% mniej zarabiających Polaków deklaruje, że gdy wzrosną ceny żywności, będą oni kupować tańsze zamienniki lubianych przez siebie produktów.

Ze względu na podatek cukrowy, który wejdzie w życie już w kwietniu, ceny słodkich napojów mogą wynosić od 30 aż do 50 procent więcej, a to nie jedyne podwyżki. Więcej zapłacimy także za alkohol i wyroby tytoniowe, świeże owoce i warzywa, mięso, pieczywo czy nabiał.

Najbliższe miesiące pokażą, jak duże będą podwyżki cen.

Przypomnij sobie o… ILU POLAKÓW ŻYJE W UBÓSTWIE? DANE EUROSTATU SĄ ZASKAKUJĄCE

Jak informował portal Życie: BĘDĄ REKOMPENSATY ZA PRĄD. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY JE OTRZYMAĆ

Portal Życie pisał również o… BREXIT NIESIE ZA SOBA KOLEJNE KOMPLIKACJE. TYM RAZEM DOTKNĄ ONE RYNKU FARMACEUTYCZNEGO