Najnowsze badania Eurostatu pokazują, że w przeciągu dwóch ostatnich lat funkcjonowania świadczenia „500 plus”, poprawiła się sytuacja majątkowa blisko miliona rodaków. Mało tego, zagrożona uprzednio sytuacja dwustu tysięcy pracowników, nad którymi widniało widmo ubóstwa, znacznie się poprawiła.

Mimo optymistycznych statystyk, sytuacja blisko 6,5 miliona ludzi w Polsce jest wciąż zagrożona. Jak się okazuje grozi im ubóstwo.

Polski rząd przeznaczył na świadczenie „500 plus” aż 65 miliardów złotych, które wydane zostały w przeciągu zaledwie trzech lat. Głównym założeniem programu było poprawienie sytuacji materialnej rodzin.

Jak podaje „Business Insider” do Polaków w latach 2016 – 2018, trafiło kolejno: 17,6 mld zł, 23 mld zł i 24,5 mld zł. Czy faktycznie poprawiło to sytuację polskich rodzin?

Rząd wielokrotnie przedstawiał narrację, która ukazywała wpływ świadczenia na sytuację materialną Polaków w pozytywnym świetle. Niestety często pomijał w niej to, co dzieje się na rynku pracy. Dzięki wzrastającym pensjom i malejącemu bezrobociu sytuacja wielu Polaków także się poprawiła.

Jaka jest granica zagrożenia ubóstwem?

Zgodnie z założeniami Eurostatu, granicą zagrożenia ubóstwem jest rozporządzanie kwotą równą 60 procent rocznej, krajowej mediany. W 2018 roku sumą graniczną była kwota 28 065 zł rocznie, dająca 2338,75 zł dochodu miesięcznego – co ważne - ze wszystkich źródeł, łącznie z socjalami.

To dla Polaków świetny wynik

Jak podaje Eurostat tegoroczny wynik jest najlepszym w historii. Jedynie 14,8 proc. Polaków żyło za mniej niż 2338,75 zł miesięcznie. W przeciwieństwie do roku przed wprowadzeniem „500 plus” jest to świetny wynik.

Przed pojawieniem się świadczenia Polska wykazywała najwyższy w historii pomiarów odsetek ubóstwa wynoszący aż 17,6 proc.. Wskazuje to na fakt, że wówczas zagrożonych ubóstwem było aż 6 mln 760 tys. Polaków.

Przypomnij sobie WYCIECZKA DO PRZESZŁOŚCI. INTERESUJĄCE FAKTY O ŻYCIU WIELKICH LUDZI

Jak informował portal „Zycie” KINGA RUSIN PROSI FANÓW O POMOC. TO Z CZYM MUSI SIĘ MIERZYĆ, TO NAPRAWDĘ CIĘŻKIE ZADANIE

Zycie pisał również o WNUCZKA ZENONA MARTYNIUKA NIE LUBI PIOSENEK DZIADKA? TAKA MAŁA, A JUŻ MA SWOJE ZDANIE