ZUS zajmuje się między innymi sprawdzaniem zasadności zwolnień lekarskich, które biorą Polacy. Kontrole przeprowadzane są regularnie.

Prowadzone są również podsumowania kontroli za kolejne okresy. Obecnie przeprowadzono już pierwsze podsumowanie analiz zwolnień lekarskich za 2019 rok.

Wyniki podsumowania kontroli zwolnień lekarskich za 2019 rok

Po zapoznaniu się z podsumowaniem, które przygotował ZUS, można jasno zauważyć, że część Polaków za wszelką cenę stara się otrzymać zwolnienie lekarskie i wykorzystuje je w inny sposób.

Część Polaków oszukuje, przebywając na zwolnieniach, które wcale im się nie należą. Metod jest wiele – niektórzy dorabiają sobie, pracując w innym miejscu na zwolnieniu lekarskim, inni podczas przeprowadzania badania przez lekarza orzecznika są całkiem zdrowi, zaś jeszcze inni wyjeżdżają w różnych celach, np. na wakacje.

Według informacji, które podaje ZUS, kontrole za 2019 rok skończyły się ze skutkiem finansowym o wysokości ponad 207,7 mln zł. Te pieniądze „zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla osób, którym faktycznie się należą”.

W 2019 roku do skutku doszło ponad 570 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. Podczas tego typu działań sprawdza się, w jaki sposób chory wykorzystuje swoje zwolnienie oraz czy jest ono zasadne.

Według danych ZUS, w 2019 roku wykryto aż 19,7 tys. przypadków nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Polacy mają różne pomysły – jeden z pracowników przebywających na zwolnieniu podczas jego trwania postanowił… okleić szyby we własnym aucie.

Pewna kobieta w czasie zwolnienia udała się na zakupy i dokonywała opłat na poczcie, jednak kontroler wykazał, że mogła zostać zastąpiona przez inną osobę. Chorzy nierzadko wykonują prace domowe lub nawet cięższe obowiązki, np. rąbią drewno na opał.

Okazało się, że niemal 20,2 tys. zwolnień lekarskich wymagało skrócenia – pracownicy mogli już pełnić swoje obowiązki.

Przypomnij sobie o… BĘDĄ REKOMPENSATY ZA PRĄD. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY JE OTRZYMAĆ

Jak informował portal Życie: SZYKUJĄ SIĘ KOLEJNE PODWYŻKI CEN. ZMIANY DOTKNĄ WSZYSTKICH POLAKÓW

Portal Życie pisał również o… ILU POLAKÓW ŻYJE W UBÓSTWIE? DANE EUROSTATU SĄ ZASKAKUJĄCE