Dyskusje o tym, że w urzędach skarbowych należy wprowadzić zmiany, prowadzone były już od dawna. Teraz pomysły, które padały wielokrotnie, powoli wcielane są w życie.

Jak deklaruje Tomasz Słaboszowski, wiceminister finansów oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, KAS przede wszystkim chce wprowadzić nowe możliwości online.

- Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) priorytetowo traktuje sprawę obsługi podatników, dlatego przygotowujemy i wdrażamy różne projekty, które tę obsługę usprawnią i ułatwią podatnikom rozliczenia podatkowe i celne - zapowiada Słaboszowski.

- Wdrażanie usług online nie oznacza jednak likwidacji urzędów skarbowych, one oczywiście pozostaną i podatnicy mogą liczyć na to, że znajdą w nich kompetentnych specjalistów, którzy udzielą im informacji i wsparcia – wyjaśnia.

- Chcielibyśmy wprowadzić jak najwięcej usług, z których podatnik będzie mógł korzystać online, ale jeżeli nasz klient będzie chciał iść do urzędu, to będzie mógł to zrobić w dowolnej lokalizacji. Temu będzie służyło „odmiejscowienie” urzędów skarbowych, czyli zniesienie właściwości miejscowej – zaznacza wiceminister.

Tomasz Słaboszowski podkreśla, że jest to krok w stronę zapewnienia większej wygody Polakom – istotnie, osoby pracujące lub uczące się poza miejscem zameldowania będą mogły wybrać się z wizytą do najbliższego urzędu.

- Docelowo chcielibyśmy, aby w województwie istniał tylko jeden organ egzekucyjny, ale to jeszcze kwestia odległej przyszłości – zapowiada.

Wiceminister finansów zapowiada, że konieczna jest także modernizacja systemów informatycznych KAS. Tylko dzięki niej zaistnieje możliwość usprawnienia pracy urzędników skarbowych oraz wprowadzenia udogodnień podatnikom, których – jak podają media – jest aż 27 milionów.

- Chcemy w ten sposób zapewnić kompleksową obsługę podatnikom, a szczególnie przedsiębiorcom. Stawianie na nowoczesne technologie to obopólna korzyść – mówi wiceminister.

- Digitalizacja urzędów pozwoli nam uwolnić zasoby kadrowe w pewnych obszarach i kierować pracowników do wykonywania zadań, które nie mogą być zrealizowane przez żaden system komputerowy, a takich w KAS nie brakuje. Siłą KAS jest doświadczona i profesjonalna kadra i naszym priorytetem jest odpowiednie jej wykorzystanie – zaznacza.

E-Urząd Skarbowy to rozwiązanie, które ma służyć urzędnikom oraz obywatelom. Jego zadaniem nie będzie jednak zastąpienie tradycyjnych urzędów, jakie znamy.

Przez E-Urząd Skarbowy będzie można sprawdzić informacje finansowe oraz załatwić sprawy urzędowe związane z podatkami.

Planuje się, że e-US będzie kompleksowym rozwiązaniem, z możliwością załatwienia każdej sprawy. Planuje się zakończenie wprowadzania e-US za trzy lata.

W e-Urzędzie Skarbowym będzie można korzystać z e-konta podatnika, e-konta płatnika, e-konta notariusza oraz e-konta komornika. Poza sprawdzaniem informacji będzie można dokonywać opłat, uzyskiwać zaświadczenia.

Przypomnij sobie o… MINISTER POWIEDZIAŁ, JAK JEST. TYLKO WYBRANI POLACY OTRZYMAJĄ REKOMPENSATY ZA PODWYŻKI CEN PRĄDU. JAKI WARUNEK TRZEBA SPEŁNIĆ

Jak informował portal Życie: DONALD TUSK WSPOMINA SWÓJ POBYT W BRUKSELI. "JA U PANI JOLI CZUJĘ SIĘ BEZPIECZNIE "

Portal Życie pisał również o… STRAŻ MIEJSKA MA NOWE UPRAWNIENIA. POLACY POWINNI PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA KONTROLE W DOMACH. CO BĘDĄ SPRAWDZAĆ STRAŻNICY